Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Śląsk gra Gorczyckiego

Dziesiątki artystów, 20 koncertów w ciągu przeszło dwóch tygodni i jeden muzyczny flashmob - tak przebiegał "multijubileuszowy" 10. Międzynarodowy Festiwal im. Gerwazego Grzegorza Gorczyckiego.

Od 20 listopada do 6 grudnia w kilku miastach Śląska muzyka rozbrzmiewała na cześć wybitnego kompozytora epoki baroku pochodzącego z Rozbarku.

Podczas tegorocznej edycji celebrowane były okrągłe rocznice urodzin mistrzów baroku – Bacha, Haendla, Scarlattiego oraz samego patrona festiwalu. Organizatorzy dołożyli starań, by w tym czasie klasyczne utwory w najlepszym wykonaniu dotarły do osób w różnym wieku, które niekoniecznie uznają się za melomanów.

Na finałowym koncercie ostatniego dnia trwania festiwalu zagrała Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą brytyjskiego dyrygenta Paula Goodwina. Muzycy wykonali kompozycje J.F. Haendla „Muzyka na wodzie” oraz „Muzyka sztucznych ogni”.

Z powodu przeniesienia występu z kościoła pw. Świętej Trójcy do sali Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Bytomiu koncertu nie udało się połączyć z widowiskiem świetlno-tanecznym. Nie zniechęciło to słuchaczy, którzy przez ponad półtorej godziny wytrwale stali za drzwiami lub nawet siedzieli tuż obok muzyków na scenie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma