Nowy numer 21/2022 Archiwum

Jak zaśpiewać psalm?

Rozpoczął się nabór na kolejną edycję kursu dla psałterzystów.

Zajęcia rozpoczną się 16 stycznia w Studium Muzyki Kościelnej w Gliwicach i odbywać się będą w ramach   dziesięciu spotkań sobotnich, które zakończy egzamin w kwietniu.  – Kurs dla psałterzystów jest teoretycznym i praktycznym przygotowaniem do poprawnego wykonywania psalmów responsoryjnych podczas liturgii – mówi ks. Adam Kozak z referatu ds. muzyki kościelnej gliwickiej kurii. – Zgodnie z przepisami liturgicznymi miejscem wykonywania śpiewu międzylekcyjnego jest ambona – stół Słowa Bożego, a nie np. kontuar organowy. Dlatego kurs dla psałterzystów jest okazją, by odpowiednio przygotować licznych wykonawców psalmów w parafiach.

Kurs przeznaczony jest dla młodzieży męskiej i żeńskiej (mogą to być np. lektorzy, marianki, studenci itd.) w wieku od 13 lat. Kandydat na psałterzystę powinien wykazać się podstawowymi umiejętnościami muzycznymi, czyli dobrym słuchem i pamięcią muzyczną oraz możliwym do kształcenia głosem oraz posiadać dobrą dykcję. Od przyszłych psałterzystów oczekuje się także pobożności, sumienności i odpowiedzialności. Koszt uczestnictwa wynosi 100 zł.

Zwieńczeniem kursu jest wręczenie dyplomów ukończenia 18 czerwca podczas diecezjalnej pielgrzymki psałterzystów i scholi liturgicznych do sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gliwicach.

Zgłoszenia przyjmuje referat ds. muzyki kościelnej kurii diecezjalnej w Gliwicach przy ul. Łużyckiej 1 do 15 stycznia (pisemnie, telefonicznie 32 230 71 lub pocztą elektroniczną na adres: muzyka@kuria.gliwice.pl).  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama