Nowy numer 20/2022 Archiwum

Jeden drugiego brzemiona noście

"Nauka o miłosierdziu Boga jest centralnym zadaniem Kościoła" – pisze bp Jan Kopiec liście pasterskim na Rok Miłosierdzia rozpoczynający się 8 grudnia.

W liście pasterskim w związku z ogłoszonym przez ojca świętego Franciszka Jubileuszowym Rokiem Miłosierdzia biskup gliwicki napisał m.in.: „w postawie miłosiernej do głosu dochodzi tęsknota za wspólnotą, bowiem samotność jest często ciężarem nie do uniesienia”. Zachęca do otwartości na potrzeby bliźnich, „zwłaszcza w sytuacjach trudnych, nieszczęśliwych, gdy drogi życia naszych Sióstr i Braci stanęły po przeciwnej stronie, na jakiej postawił nas Dobry Bóg. Z takiej postawy biorą się potem odejścia od Boga, narastają gniewy i spory, rujnowane jest życie i spokojne warunki wzajemnego wzrastania. Ogłoszony przez Ojca Świętego Franciszka Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia powinien nam otworzyć oczy dla zrozumienia, że z tego powodu w dziejach naszej wspólnoty kościelnej nie zawsze wierzący w Chrystusa potrafili zrozumieć sens i wielkość zobowiązania w myśl pouczenia św. Pawła, skierowanego do mieszkańców starożytnej Galacji w Azji Mniejszej: »Jeden drugiego brzemiona noście i tak wypełniajcie prawo Chrystusowe« (Ga 6,2). Mając świadomość wielu braków na tej drodze, przyjmujemy postanowienie Ojca Świętego z wielką wdzięcznością (...)”.

Rok Miłosierdzia rozpocznie się 8 grudnia i potrwa do 20 listopada 2016 r. 13 grudnia w kościołach katedralnych i innych o szczególnym znaczeniu zostanie otworzona na cały rok, na wzór watykańskiej, Brama Miłosierdzia. Bp Kopiec tego dnia otworzy Rok Święty w naszej diecezji w kościele Miłosierdzia Bożego w Gliwicach w czasie Mszy św. o 12.00.

Biskup gliwicki wyznaczył też 7 kościołów jubileuszowych w diecezji. Są nimi: kościół katedralny św.św. Ap. Piotra i Pawła w Gliwicach, sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach, sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gliwicach, kościół św. Anny w Zabrzu, kościół Wniebowzięcia NMP w Bytomiu, kościół św. Stanisława Kostki w Lublińcu oraz kościół Przemienienia Pańskiego w Tarnowskich Górach-Bobrownikach.

Pełny tekst listu poniżej w załączniku.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama