Sześć wieków temu wierni ze Starych Tarnowic i okolicznych miejscowości mogli cieszyć się już własną parafią, której odtąd patronował św. Marcin. W czasie, kiedy Kościół wspomina świętego, odpustowej Mszy św. przewodniczył bp Jan Kopiec.
Parafia pw. św. Marcina Biskupa i Wyznawcy w Starych Tarnowicach (obecnie dzielnicy Tarnowskich Gór) została ustanowiona na mocy dekretu z 15 kwietnia 1415 r., wydanego przez biskupa krakowskiego Wojciecha Jastrzębca.
- Należycie do tych nielicznych, szczęśliwych wspólnot, które mają zachowaną dokładną bullę tworzącą ten stan rzeczy. Dysponujecie tym świętym zarządzeniem, aby Boże słowo było bliższe dla mieszkańców Starych Tarnowic i okolicznych miejscowości dla ich duchowego dobra - zauważył w homilii bp Kopiec.
- Biskup Wojciech rozpoczyna swój dekret od ważnych słów o poczuciu odpowiedzialności duszpasterskiej troski - dodał. - Dostrzegł potrzebę wiernych z okolicznych miejscowości, by nie tylko istniała parafia św. Mikołaja w Reptach Śląskich, dokąd mają dosyć daleko, ale żeby mogli bliżej korzystać z tych nadprzyrodzonych darów.
- Te 600 lat to nie był tylko okres radości i zabawy. To był także czas ogromnych wyzwań i zawirowań płynących i z wojen, i z niepokojów ideowych w samym Kościele - przypomniał.
Do parafii należą dziś dwa kościoły - pierwszy został wybudowany jeszcze przed 1400 rokiem i znajduje się na terenie cmentarza. Obecnie nie jest używany, a w jego wnętrzu prowadzone są prace restauratorskie.
Natomiast w wybudowanym na początku XX wieku kościele, który aktualnie służy wiernym, ks. proboszcz Krzysztof Żak przy wsparciu parafian kilka lat rozpoczął gruntowny remont.
Jednym z najważniejszych elementów robót była wymiana nieszczelnego dachu, przez który woda zalewała cenne freski. Renowacja objęła również sporą część nierzadko mocno uszkodzonych malowideł. Pozostałe, które ze względu na ograniczony czas i fundusze nie doczekały się odnowienia, zostały zamalowane specjalną farbą, by w przyszłości można było do nich powrócić.
Z okazji jubileuszu parafianie z własnej inicjatywy oraz przy wsparciu urzędu miasta przygotowali cykl wykładów i koncertów oraz rozprowadzali m.in. ręcznie wykonane reprodukcje unikatowej ikony Matki Bożej odnalezionej podczas remontu za jednym z bocznych ołtarzy czy kalendarze z fotografiami odrestaurowanych elementów kościołów, które już teraz można podziwiać w przywróconym im blasku.
Przed i po uroczystości parafianie oraz goście mogli odwiedzić "Gościnę u św. Marcina" przygotowaną w salkach parafialnych, gdzie do skosztowania były m.in. okazjonalne rogale.
Zobacz również: