Nowy numer 21/2022 Archiwum

Jakbyśmy byli sami uwięzieni

W Gliwicach planowane są konferencje o prześladowanych chrześcijanach i modlitwa ekumeniczna.

W najbliższą niedzielę, 8 listopada, o 16.30 odbędą się prelekcje - o sytuacji wyznawców Chrystusa w różnych częściach świata opowiedzą przedstawiciele Open Doors, międzynarodowej i międzywyznaniowej organizacji.

Spotkania odbędą się w dwóch miejscach - w parafii MB Częstochowskiej (na Trynku) i parafii NMP Matki Kościoła (na Sikorniku).

A za tydzień, w sobotę 14 listopada o 17.00 w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II planowana jest ekumeniczna modlitwa za prześladowanych, w której wezmą udział i poprowadzą ją chrześcijanie z różnych Kościołów.

Open Doors szacuje, że około 100 mln chrześcijan w ponad 50 krajach jest dziś prześladowanych za wiarę. - Bardzo się cieszę, że po raz kolejny udaje się zorganizować to spotkanie w wymiarze ekumenicznym, bo kiedy cierpimy, to granice między nami się zacierają. Tak samo są prześladowani katolicy i protestanci. Tak samo też potrzebują naszej modlitwy i wyzwań, które jesteśmy w stanie podjąć, jak choćby wysłanie kartki, która może pomóc w uwolnieniu niewinnego człowieka - mówi Stefan Mitas z Inicjatywy Missio, jednego z organizatorów spotkań. 

Przypomina słowa listu do Hebrajczyków (13,3): „Pamiętajcie o uwięzionych, jakbyście byli sami uwięzieni”. - Ogólna świadomość o ich cierpieniu jakaś jest, natomiast nie zdajemy sobie sprawy, jaki jest jego ogrom. Ostatnio słyszałem dwa świadectwa prześladowców, którzy widząc, jak ich ofiary znoszą cierpienia, nawrócili się i dziś sami są prześladowani za to, że zostali chrześcijanami. To robi wrażenie - mówi.

Takie i inne świadectwa o prześladowaniach za wiarę, które cierpią nasi bracia i siostry w różnych częściach świata, będzie można usłyszeć podczas spotkań w Gliwicach.

8 listopada będziemy przeżywali VII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, który w tym roku szczególnie poświęcony jest Syrii.

Niedziela 15 listopada to Międzynarodowy Dzień Modlitwy za Prześladowany Kościół, który tym razem przybliży sytuację w Nigerii oraz Korei Północnej.

To dni kiedy szczególnie pamiętamy o prześladowaniach naszych braci w wierze. Potrzebujących naszej modlitwy, wsparcia materialnego, ale też poczucia, że ich cierpienia nie są nam obojętne. Że o nich nie zapomnieliśmy.

Jak możemy okazać im wsparcie? Warto zajrzeć na strony internetowe organizacji, które pomagają prześladowanym chrześcijanom - Pomoc Kościołowi w Potrzebie i Open Doors.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama