W najbliższą niedzielę, 25 października, wybierzemy naszych reprezentantów do Sejmu i Senatu. Sprawdzamy, kto ma największe szanse i między którymi kandydatami rozegra się najbardziej zacięta walka.
Kto jest kim?
W wyborach do Sejmu wyborcy z większości terenu diecezji gliwickiej (poza powiatem lublinieckim) będą wybierać kandydatów startujących z okręgu gliwickiego.
Mocną jedynką na liście Prawa i Sprawiedliwości jest Wojciech Szarama, który ubiega się już o piątą sejmową kadencję. Kolejny parlamentarzysta PiS-u – choć z krótszym doświadczeniem na Wiejskiej – to Piotr Pyzik startujący z drugiego miejsca. Warto zwrócić uwagę na kandydatkę startującą z trzeciego miejsca na liście PiS. To Barbara Dziuk z Tarnowskich Gór. Niezwykle oryginalna w sposobie bycia czy ubierania i bardzo serdeczna w bezpośrednich kontaktach, od wielu lat kojarzona jest z promocją zdrowia w regionie i kraju. W 2009 roku piastowała stanowisko prezesa Fundacji na Rzecz Zapobiegania i Zwalczania Nowotworów przy Instytucie Onkologii w Gliwicach.
Największym konkurentem w walce o głosy wyborców będzie Borys Budka, minister sprawiedliwości w rządzie Ewy Kopacz, uplasowany na pierwszym miejscu na liście Platformy Obywatelskiej. Ministerialną historię ma też startująca z drugiego miejsca Krystyna Szumilas, współodpowiedzialna za wysłanie sześciolatków do szkół. Gdy w 2013 roku Sejm odrzucił obywatelski wniosek Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców o przeprowadzenie referendum edukacyjnego, wrzucając tym samym do rządowej niszczarki milion podpisów obywateli, K. Szumilas powiedziała: „Odrzucenie wniosku o referendum jest dobre dla polskich szkół, ponieważ gwarantuje im spokój. Gdyby Sejm przyjął wniosek referendalny, oznaczałoby to rewolucję w polskiej szkole…”.
Z kolei na trzecim i czwartym miejscu znajdują się posłowie kilku ostatnich kadencji – odpowiednio Jacek Brzezinka i Tomasz Głogowski.
Wyborców znudzonych nieustanną walką polityczną na linii PO–PiS mogą zainteresować kandydaci startujący z list pozostałych komitetów. Na pierwszych miejscach znajdziemy Łukasza Molla (Partia Razem), Mariusza Pruszkę (KORWiN), Andrzeja Pilota (PSL), Tomasza Kalitę (Zjednoczona Lewica), Pawła Kobylińskiego (Kukiz’15), Martę Golbik (Nowoczesna Ryszarda Petru) i Michała Gaja („Szczęść Boże!” Grzegorza Brauna).
W okręgu częstochowskim, do którego należą mieszkańcy powiatu lublinieckiego, najgorętsza walka rozegra się między wieloletnim posłem na Sejm Szymonem Giżyńskim (PiS) a Izabelą Leszczyną (PO), sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. Kolejny poseł Marek Balt startuje z listy Zjednoczonej Lewicy. Na pierwszych miejscach pozostałych komitetów znaleźli się: Jarosław Soja (Partia Razem), Przemysław Ficenes (KORWiN), Stanisław Gmitruk (PSL), Tomasz Jaskóła (Kukiz’15), Anetta Ujma (Nowoczesna Ryszarda Petru), Rafał Gil (Komitet Wyborczy Wyborców Zbigniewa Stonogi) oraz Norbert Zadora („Szczęść Boże!” Grzegorza Brauna).