Nowy numer 29/2021 Archiwum

Trzy razy trzy

W parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Zabrzu-Mikulczycach odbył się VIII Diecezjalny Przegląd Chórów Parafialnych.

W tegorocznym przeglądzie, który miał formę konkursu, wzięły udział trzy zespoły: chór parafii św. Anny w Babicach (25 osób) pod dyrekcją Brygidy Tomali – I miejsce, chór mieszany "Allegro" z Tarnowskich Gór (37 osób) pod dyrekcją Jacka Pieczyka – II miejsce, oraz chór "Canticum Cordis" z parafii Chrystusa Króla w Gliwicach (17 osób) pod dyrekcją Piotra Uniowskiego – III miejsce.

Każdy z zespołów wykonywał dwie obowiązkowe pieśni – "Ave verum" W. A. Mozarta i "Alleluja" Stanisława Kwiatkowskiego – oraz jedną dowolną. Wśród wybranych kompozycji znalazły się pieśni pasyjne, m.in. "O, Crux ave" (G.P. da Palestriny) w wykonaniu zwycięskiego chóru z Babic.

Występy oceniało jury w składzie: Aleksandra Garbal – kompozytorka i pianistka z Toszka, Mariusz Drożdżal – dyrygent chóru "Hosanna" z parafii MB Bolesnej w Nysie i ks. Piotr Klemens – proboszcz parafii św. Teresy w Zabrzu Mikulczycach oraz założyciel i dyrygent Chóru Chłopięcego "Pueri Cantores Silesienses"

Trzy razy trzy   Aleksandra Garbal, przewodnicząca jury, ogłasza wyniki konkursu w towarzystwie ks. Adama Kozaka, diecezjalnego referenta ds. muzyki kościelnej Szymon Zmarlicki /Foto Gość – Podczas oceny zwracaliśmy uwagę szczególnie na emisję głosu, tonację i czystość brzmienia. Wiem, że w godzinach porannych jest to trudne, bo głos dopiero się budzi. Istotna były też dykcja i artykulacja, które wpływają na czytelność tekstu. W kościele inaczej rozchodzi się słowo i inaczej pracuje akustyka – tłumaczy Aleksandra Garbal, przewodnicząca jury. Jak dodaje, ważnym kryterium było również brzmienie zespołu i emocjonalny przekaz treści muzycznej.

Wszyscy laureaci otrzymali płyty z nagraniem "Oratorium Rudzkiego", które ufundowała Kuria Diecezjalna w Gliwicach, natomiast zwycięski chór dodatkowo zaśpiewa 8 grudnia w katedrze podczas Mszy z ustanowieniem nowych szafarzy Komunii św.

Ks. Adam Kozak, diecezjalny referent ds. muzyki kościelnej, dziękował chórom biorącym udział w przeglądzie w – jak zaznaczył – trudnym okresie, kiedy wiele zespołów cierpi na braki personalne spowodowane np. chorobami gardła. Zapowiedział też, że w czerwcu przyszłego roku odbędzie się wspólna pielgrzymka chórów z diecezji gliwickiej i opolskiej na Górę Świętej Anny.

Po ogłoszeniu wyników połączone chóry wspólnie wykonały pieśń "Gaude Mater Polonia", a na zakończenia błogosławieństwa chórzystom udzielił ks. prałat Bogdan Kicinger.

Trzy razy trzy   Chóry w komplecie Szymon Zmarlicki /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama