Dwa koncerty i warsztaty muzyczne z zespołem TGD, wystawa fotografii... a to jeszcze nie koniec!
Od 15 lat w niedzielę najbliższą dacie wyboru Karola Wojtyły na papieża Kościół w Polsce obchodzi Dzień Papieski. W Gliwicach wierni spotkali się na popołudniowej Mszy św. w katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła, której przewodniczył bp Jan Kopiec.
– Zwykle Boga wyobrażamy sobie jako bardzo groźnego władcę i sędziego, i tak też jest, bo On ma prawo, by swoim stworzeniem tak zarządzać, aby zmierzało do celu, jakim jest szczęście. Ale równocześnie Pan oczekuje od nas współpracy, jednak nie na takiej zasadzie, że my przynosimy swoje zabawki, bawimy się według własnego pomysłu i wmawiamy innym, że tak jest dobrze. Trzeba niezwykłej wrażliwości i pokory, aby wejść w zamysł, jaki Kościołowi towarzyszy od samego początku – zaznaczył w homilii biskup gliwicki.
– Wielu uważa, że można wierzyć w Jezusa Chrystusa, ale my jesteśmy mądrzejsi niż jego następcy i żyjemy tak, by było miło i przyjemnie. Lecz wtedy, 16 października 1978 r., kiedy niemal namacalnie przekonaliśmy się, jak blisko jest to, co Jezus Chrystus ustanowił dla dobra całej ludzkiej wspólnoty, kiedy głosami kardynałów Bóg powołał Karola Wojtyłę z rodu Polaków na przewodniczenie ludu Bożego. Przeżywaliśmy wówczas niezwykłą satysfakcję, że z narodu znad Wisły został powołany ktoś, kto swoją wiarą i charyzmatem będzie mógł świadczyć o tym, co pozostawił Jezus Chrystus – przypomniał.
– Cieszyliśmy się długim, niemal 27-letnim pontyfikatem papieża Polaka. Jednym z dzieł, które pozostanie, to nauczanie i pokorne tłumaczenie ludowi Bożemu oraz wszystkim ludziom dobrej woli, co znaczy wsłuchiwać się w Boże przykazania. To budowało nas, nasze ambicje, a także naszą wdzięczność, że po tylu wiekach, kiedy na czele Kościoła byli tylko przedstawiciele narodu włoskiego, także ktoś z nas może podjąć się tego trudnego, niezwykle odpowiedzialnego zadania – podkreślił.
Jak przyznał bp Kopiec, chociaż nie zawsze mamy siłę zgłębiać nauczanie Jana Pawła II i jego świadectwo Bożego orędzia, zawsze wiemy, że był to ktoś nieprzeciętny, kogo nie można pozostawić na uboczu naszych ziemskich dróg.
– Czy stać nas na to, aby rzeczywiście być uczciwym wobec tego przesłania, które uosabia każdy kolejny następca św. Piotra? Czy jesteśmy w stanie włączyć się w rozumowanie, jakie Jezus Chrystus zostawił w Ewangelii? – pytał biskup. – Taki jest sens kolejnego, już 15. Dnia Papieskiego. Oczywiście, po ludzku dziękujemy i cieszymy się, że zostaliśmy w ten sposób wyróżnieni. Ale czasy przemijają i dziś Jan Paweł II jest naszym współpatronem we wszystkim, co próbujemy zrealizować w naszym narodzie, a równocześnie w całej wspólnocie ludu Bożego – podsumował.
Eucharystia była głównym punktem w programie tegorocznych obchodów Dnia Papieskiego Ziemi Gliwickiej. Po Mszy była prowadzona zbiórka na program stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, zaś od soboty trwały warsztaty muzyczne zespołu TGD, który w tym czasie wykonał w Gliwicach dwa koncerty. To jednak nie koniec wydarzeń, jakie zostały rozłożone jest na dłuższy czas.
Sekcja ds. Nowej Ewangelizacji organizuje „Randkę małżeńską” (szczegóły TUTAJ), a 17 października o 14.00 w Centrum im. Jana Pawła II odbędzie się wideokonferencja Marka Gungora „Przez śmiech do lepszego małżeństwa”. Uczniowie gimnazjum im. św. Jana Pawła II z Wielowsi przygotowali program „Ku czci naszego patrona”, z którym wystąpią w różnych miejscach diecezji.
Natomiast 16 października organizatorzy zapraszają na VII Rajd Pieszy „Śląskie ślady obecności św. Jana Pawła II”, który rozpocznie się przy DPS Ostoja w Sośnicowicach i poprowadzi przez Stodoły koło Rybnika do parafii Wniebowzięcia NMP w Rudach, gdzie odbędzie się piknik.