Kraków pomoże Bytomiowi

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju rozstrzygnęło przetarg na doradztwo eksperckie w zakresie rewitalizacji dla Bytomia i Wałbrzycha. W pilotażowym programie będą doradzać specjaliści z Instytutu Rozwoju Miast i naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Podpisanie umowy na doradztwo odbędzie się 16 października w siedzibie ministerstwa. Omówione również zostaną zasady dalszej współpracy między ministerstwem, wykonawcą i miastami Bytomiem i Wałbrzychem.

Zakres prac, nad którym pochylą się eksperci, jest bardzo szeroki – od mieszkalnictwa, przez politykę społeczną, ekonomię, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne, po transport publiczny. Stanowi on element pilotażu, z którego doświadczeń w przyszłości będą mogły korzystać inne polskie miasta. W pierwszym etapie określony zostanie zakres projektu pilotażowego, w drugim natomiast przygotowane będą niezbędne dokumenty dla pomyślnego przebiegu tego projektu.

Pracownicy naukowi wchodzący w skład zespołu mają za sobą doświadczenie w programowaniu rewitalizacji wielu polskich miast. Doradzali w programach naprawczych m.in. Rzeszowa, Gliwic, Gdańska czy Bielska-Białej. Ostatnio pomagali w przeprowadzeniu projektu pilotażowego Łodzi.

Doradztwo ekspertów w procesie odnowy miasta jest wymogiem rządu. Bytom zaakceptował to, przystępując jesienią ubiegłego roku – obok Łodzi i Wałbrzycha – do pilotażu Narodowego Planu Rewitalizacji. Projekt ten finansowany jest z pieniędzy unijnych.

Akcja informacyjna dotycząca rewitalizacji rozpocznie się w sobotę 10 października na bytomskim rynku w godz. od 11 do 15. Będzie można uzyskać wszelkie informacje na ten temat, a także wypowiedzieć się. Do specjalnych tablic będzie można przyczepiać karteczki z pomysłami i uwagami na temat rewitalizacji. Przygotowano też atrakcje dla najmłodszych. Dzieci będą mogły zagrać w scrabble albo na kartonach namalować, jak wyobrażają sobie Bytom w przyszłości.

Później, od 15.00 do 18.00, w ramach projektu "7 Miliardów Innych" na rynku będzie stał filmobus. Organizatorzy projektu – francuska Fundacja "Good Planet" – na całym świecie zadaje ludziom te same pytania – o miłość, sens życia, marzenia. Przemierzyli już niemal cały świat. Byli m.in. we Frankfurcie, Moskwie, Brukseli, San Diego, Szanghaju czy Seulu. Odpowiedzi nagrywane są w specjalnie przystosowanym pojeździe. Mieszkańcy Bytomia usłyszą jeszcze jedno pytanie: "Jak będzie wyglądał Bytom po 2020 roku?".

Polskim wysłannikiem "Good Planet" jest Agencja PR "Pan Pikto" z Katowic. Przemierza nasz kraj od morza do Tatr, a zestaw pytań poszerza w zależności od miasta i regionu, w którym się znajduje. – W Bytomiu rusza kampania informacyjna dotycząca rewitalizacji, dlatego razem z władzami chcemy zapytać bytomian, jak sobie wyobrażają miasto po 2020 roku – mówi Maria Lipiak, odpowiedzialna za strategię w Agencji "Pan Pikto".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..