Nowy numer 2/2021 Archiwum

Znicz na Kresy

Rozpoczęła się 9. edycja akcji „Podaruj znicz na Kresy”. Zebrane w Bytomiu znicze zapłoną na opuszczonych grobach Polaków na Ukrainie.

– Przyłączają się do nas mieszkańcy całego Śląska i środowisk polonijnych za granicą, mam nadzieję, że pobijemy ubiegłoroczny rekord i zbierzemy więcej niż 6 tys. zniczy – mówi Alicja Brzan-Kloś, koordynatorka akcji. W ciągu 8 lat zebrano ok. 50 tys. świec.

Znicze zbierane są w szkołach, zakładach pracy, siedzibach organizacji pozarządowych, na uczelniach. W zbiórkę zaangażowali się m.in. studenci z Opola, Raciborza, Katowic, uczniowie z Chorzowa, Zabrza, Tarnowskich Gór. Akcję wpierają także środowiska polonijne na Zaolziu i w Londynie.

Konwój ze zniczami wyruszy na Ukrainę 29 października. Zapłoną one na opuszczonych grobach Polaków, którzy zostali pochowani  w dziesiątkach nekropolii w Drohobyczu, Borysławiu, Stryju, Samborze i w Łanowicach.

– W tym roku poprosiliśmy także polskich przedsiębiorców we Lwowie, by pomogli nam w opiece nad grobami Polaków na Cmentarzu Janowskim Jest mniej znany od Cmentarza Łyczakowskiego, stąd bardziej zaniedbany. Tymczasem na nim również spoczywa wielu Polaków. Charakterystyczne dla kultury Wschodu piękne, okazałe grobowce przez lata uległy zniszczeniu. Chcielibyśmy je uratować – mówi Alicja Brzan-Kloś.

Akcję ratowania tego cmentarza rozpoczął już Uniwersytet Szczeciński, który kataloguje znajdujące się na nim groby i poszukuje informacji o pochówku.

– Polskie grobowce są tam systematycznie niszczone. Mam nadzieję, że dzięki pomocy przedsiębiorców także tu, w kraju, uda nam się przynajmniej odnowić polskie napisy i porcelanowe zdjęcia – dodaje Alicja Brzan-Kloś.

Znicze przyjmowane są do 23 października w biurze współpracy z organizacjami pozarządowymi przy Rynku 26 w Bytomiu od poniedziałku do piątku od 10.00 do 15.00. W sprawie przyłączenia się do ratowania Cmentarza Janowskiego, można dzwonić do organizatora akcji „Podaruj znicz na Kresy” – stowarzyszenie Wspólnota Polska, tel. 501 459 655. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama