Nowy numer 31/2021 Archiwum

Rysio urodził się w wodzie

Chłopczyk ważył prawie 5 kg. Poród odbył się w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu.

– Od pewnego czasu wiedzieliśmy, że urodzi się duże dziecko. Spodziewaliśmy się jednak noworodka o wadze ok. 4,5 kg. Tymczasem Rysio, gdy się urodził, ważył 4,900 kg i mierzył 63 cm. Z porodem do wody tak dużego dziecka jeszcze się nie zetknęłam – relacjonuje mgr Karolina Raczak-Moroń, położna oddziałowa z Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu, która czuwała nad przebiegiem porodu.

Pani Klaudia, szczęśliwa mama rekordowego noworodka, podkreśla, że pomimo tak dużego dziecka poród był szybki i łagodny. – Trwał tylko 2 godziny, a w samej wannie tylko 10 minut. Woda na tyle złagodziła poród, że w następnych dniach nic mnie bolało. Wszystko to przeszło moje najśmielsze oczekiwania.

Mgr Karolina Raczak-Moroń od kilkunastu lat przyjmuje porody w wodzie. – Rysio jest w Polsce chyba rekordzistą, to pewnie też jedno z największych dzieci urodzonych do wody na świecie. Dzieci o takiej masie i wzroście, a nawet większe, oczywiście się rodzą, ale zazwyczaj drogą cesarskiego cięcia. Porody do wody są możliwe tylko w przypadku braku przeciwwskazań i zagrożeń, które często się pojawiają w przypadku tak dużego dziecka. Tym razem było jednak inaczej. Ciąża i poród przebiegały prawidłowo, a mama właśnie w ten sposób chciała urodzić swoje dziecko – mówi położna.

Pierwszy poród do wody w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zabrzu odbył się 31 grudnia 2014 roku. Do tej pory urodziło się tam w ten sposób 24 dzieci. – Takie porody trwają krócej i są mniej bolesne. Kobiety szybciej wracają do formy, a dzieci są spokojniejsze i lepiej się rozwijają. Porody do wody obywają się bez interwencji medycznych. Coraz więcej przyszłych matek zgłaszających się do Centrum pyta właśnie o tę formę porodu – mówi Mariusz Wójtowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu.

Rysio urodził się w wodzie   Położna Karolina Raczak-Moroń z Rysiem Dialog Agencja PR

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama