Nowy numer 37/2021 Archiwum

Wyprawki do szkoły kosztują

Ponad 150 tornistrów Caritas gliwicka przekazała parafiom w diecezji. A te wypełniają je przyborami i przekazują potrzebującym dzieciom.

Do ogólnopolskiej akcji „Tornister Pełen Uśmiechów”, organizowanej przez Caritas włączyła się także nasza diecezja. – U nas pomyślane jest to w ten sposób, że parafie, które chcą uczestniczyć w tej akcji, dostają od nas określoną ilość plecaków i zwracają się z propozycją do wiernych, żeby zabrali ze sobą taki tornister i wyposażyli w to wszystko, czego dzieci potrzebują do szkoły – wyjaśnia ks. Rudolf Badura, dyrektor Caritas gliwickiej. Jest to szansa dla zamożniejszych osób, które rozumieją sytuację biednych rodziców na początku roku szkolnego. – Otrzymują one informację, dla kogo jest dany plecak, czy dla dziewczynki, czy dla chłopca, i z jakiej klasy, żeby wiedzieli, jakie mniej więcej rzeczy wybierać. Oczywiście, może to być wszystko, co się przydaje do szkoły, za wyjątkiem podręczników.  

Plecaki zakupuje Caritas diecezjalna z własnych środków, pochodzących z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

Caritas Polska na stronie poświęconej akcji podaje, że wg CBOS rodzice na rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015 na zaspokojenie potrzeb edukacyjnych wydali 1257 zł na jedno dziecko. Przeciętnie 360 złotych w przeliczeniu na jedno dziecko kosztowały ich w ubiegłym roku podręczniki szkolne. 262 złote wydali na zakup ubiorów szkolnych dla jednego dziecka – to o proc. więcej niż w ubiegłym roku. Dane GUS z lutego 2014 roku mówią, że pół miliona dzieci ze względu na ubóstwo nie może pozwolić sobie na wszystkie książki do szkoły. 29 proc. dzieci z rodzin wielodzietnych nie stać na udział w zajęciach pozalekcyjnych.

Akcja „Tornister pełen uśmiechów” odbywa się w tym roku po raz siódmy. Wspomagana jest również poprzez ogólnopolską zbiórkę SMS-ową. Aby wziąć w niej udział wystarczy wysłać SMS z hasłem TORNISTER na numer 72052. Koszt to 2,46 z vat.

W ciągu sześciu lat Caritas udało się rozdać 100 tys. wyprawek szkolnych dla najuboższych dzieci w Polsce, tylko w zeszłym roku wyprawek tych było blisko 40 tys.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama