Nowy numer 08/2020 Archiwum

Zabrze: Koniec ośrodka boromeuszek

Prowadzony przez siostry boromeuszki specjalny ośrodek wychowawczy w Zabrzu ma zostać zlikwidowany do końca miesiąca; oznacza to, że jego podopieczni zostaną przeniesieni do innych placówek. Siostry oświadczają, że ich kongregacja: "została zobligowana do zamknięcia ośrodka z dniem 31.08.2015".

Kongregacja Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Trzebnicy, która prowadzi ośrodek, poinformowała, że zgodnie z istniejącym ustawodawstwem oświatowym została zobligowana do zamknięcia go z dniem 31.08.2015 r. – poinformowała w oświadczeniu s. Claret Król, przełożona generalna zgromadzenia.

W ślad za tym, wespół z odpowiednimi instytucjami lokalnymi, siostry podjęły starania o zapewnienie wszystkim wychowankom odpowiednich miejsc, zgodnie z ich statusem prawnym. 3„Jednakże Ośrodek będący w procesie likwidacji nadal podejmuje wszelkie działania, by zapewnić dzieciom – wymagane poprzez ustawę – opiekę, pomoc psychologiczną oraz odpowiednie indywidualne programy terapeutyczne” – zapewniła boromeuszka.
Wcześniej PAP, powołując się na informacje uzyskane przez dziennikarzy Faktów TVN w Kuratorium Oświaty w Katowicach, informowała, że ośrodek zostanie zamknięty. Potwierdziła to rzeczniczka kuratorium Anna Wietrzyk. „Dostaliśmy na piśmie decyzję w tej sprawie. Podjął ją zarząd Kongregacji Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Trzebnicy, który jest organem prowadzącym dla ośrodka w Zabrzu” – powiedziała Wietrzyk w rozmowie z PAP.

Nie wiadomo jeszcze, gdzie trafią wychowankowie.

Kilka lat temu Agnieszka F., czyli s. Bernadetta – która kierowała ośrodkiem – w procesie karnym została prawomocnie uznana za winną znęcania się nad wychowankami. W 2011 r. gliwicki sąd okręgowy skazał ją na bezwzględną karę dwóch lat więzienia. Zaostrzył wyrok sądu rejonowego, który wymierzył karę w zawieszeniu. Mimo prawomocnego wyroku Agnieszka F. trafiła do więzienia dopiero po orzeczeniu sądu w Zabrzu z kwietnia 2014 r., który nie zgodził się na warunkowe zawieszenie kary. Tuż przed pójściem do więzienia przesłała do sądu pismo, w którym przeprosiła za swoje czyny i poprosiła o wybaczenie tych, których z jej powodu dotknęło cierpienie, ból czy poczucie zgorszenia.

„Głęboki ból” wyraziły też pod koniec kwietnia ub.roku siostry boromeuszki. Przeprosiły za cierpienie podopiecznych ośrodka. Przeprosiny wystosowała też przełożona generalna zgromadzenia sióstr boromeuszek s. Claret Król.

« 1 »

Polecamy

 • Hanys
  17.08.2015 08:00
  Proste potwierdzenie prawdy o coraz mniejszej w Polsce liczbie dzieci i to nie tylko sierot specjalnej troski.
  To nie jedyny ośrodek wychowawczy zamykany z przyczyn ekonomicznych-Ale że to sióstr zakonnych- to w mainstreamie aż śmierdzi od pomyj wylewanych na wszystko co katolickie!!
  doceń 10
 • Krzysiek
  17.08.2015 13:53
  >>Nie wiadomo jeszcze, gdzie trafią wychowankowie.<<

  Kto jest tu największym przegranym?

  Co zyskują Ci, którzy oskarżali i dążyli do likwidacji ośrodka?
 • Greg
  21.08.2015 18:07
  "„Głęboki ból” wyraziły też pod koniec kwietnia ub.roku siostry boromeuszki".
  Siostry wyraziły dopiero po tym, jak policja wzięła się za główną siostrę boromeuszkę i sąd ją wreszcie wsadził na dobre do mamra.
  Siostry boromeuszki nie wyraziły więc "głębokiego bólu", ale głęboką obłudę.


  doceń 7
 • Greg
  21.08.2015 18:16
  agnostos 2015-08-18 19:10

  Katolik napisał do Ciebie tak:
  ""Agnostos" nie po raz pierwszy na łamach GN "popisuje" się swoją delikatnie pisząc nienawiścią do K.K. "

  To jest prawie interesujące: "delikatnie pisząc -nienawiść".
  Nie zastanawia mnie, czym jest nienawiść jako coś "niedelikatnego", bo delikatnie pisząc - brednie autora są nadto czytelne, ale zabrzmiała ta jego delikatność pisarska prawie uroczo.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama