Nowy numer 25/2018 Archiwum

Jest apelacja w sprawie tragedii na Halembie

Od wyroku ze stycznia odwołała się Prokuratura Okręgowa w Gliwicach.

Apelacja dotyczy wyroku w sprawie katastrofy, do której doszło w kopalni „Halemba” w Rudzie Śląskiej w listopadzie 2006 roku. W wyniku wybuchu metanu i pyłu węglowego zginęło wtedy 23 górników. Była to największa tragedia w polskim górnictwie od blisko 30 lat.

Jak podano w komunikacie prokuratury, odwołanie do Sądu Apelacyjnego w Katowicach zostało skierowane 7 sierpnia br. Wyrok Sądu Okręgowego w Gliwicach został zaskarżony na niekorzyść piętnastu oskarżonych.

Co do jednego prokurator zarzuca sądowi pierwszej instancji błąd w ustaleniach faktycznych, skutkujących uniewinnieniem tego oskarżonego z zarzutu sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób. W tym zakresie prokurator domaga się uchylenia wyroku i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania. W przypadku kolejnej osoby prokurator zarzuca rażącą niewspółmierność wymierzonej kary i wnosi o zmianę wyroku pierwszej instancji przez wymierzenie znacznie surowszej kary.

Natomiast w przypadku 15 oskarżonych prokurator zarzuca błąd w ustaleniach faktycznych, skutkujących zwolnieniem ich z kosztów procesu. Tu też wnosi o zmianę wyroku.

Przypuszcza się, że sprawa powinna trafić na wokandę do kilku tygodni. 

O wyrokach ws. tragedii na Halembie pisaliśmy TUTAJ.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma