Nowy numer 37/2021 Archiwum

Ważne informacje przed odpustem

We sobotę 15 sierpnia w Rudach odbędą się obchody metropolitalne.

Uroczystość zaplanowano na dziedzińcu Starego Opactwa, przylegającego do kościoła.  Jest to odpust ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, patronki rudzkiego sanktuarium, połączony w tym roku z obchodami 30. rocznicy święceń biskupich Gerarda Kusza z Gliwic i Jana Bagińskiego z Opola. Eucharystię o 11.00 razem z bp. Gerardem Kuszem będą sprawować biskupi oraz kapłani metropolii górnośląskiej.  Homilię wygłosi abp Alfons Nossol, emerytowany ordynariusz diecezji opolskiej.

Procesja na rozpoczęcie Mszy św. wyruszy ze Starego Opactwa, ale wezmą w niej udział tylko biskupi i wyznaczeni wcześniej kapłani i inne osoby ze służby. Pozostali księża proszeni są o zajęcie miejsc na dziedzińcu przed godz. 10.45. Wszyscy kapłani wezmą udział w procesji na zakończenie.

Poczty sztandarowe nie uczestniczą w procesji na wejście, ani na zakończenie. Przed rozpoczęciem Mszy św.  ustawiają się za sektorem zarezerwowanym dla kapłanów (patrząc na ołtarz polowy – po lewej stronie).

Ważne informacje przed odpustem   Wejście do bazyliki Wniebowzięcia NMP w Rudach, sanktuarium Matki Bożej Pokornej Klaudia Cwołek /Foto Gość Przybywający na uroczystość otrzymają książeczkę z tekstami liturgicznymi. Ponieważ jest to uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, popularnie zwanej też Matki Boskiej Zielnej, pod koniec Mszy św. przewidziane jest poświęcenie kwiatów i ziół, które można ze sobą przywieźć lub zakupić na miejscu.

Zostaną przygotowane także punkty medyczne: na dziedzińcu i przed wjazdem na dziedziniec (po lewej stronie, patrząc na ołtarz polowy) oraz na parkingu przed opactwem (w punkcie informacji turystycznej).

Ponieważ wysokie temperatury prawdopodobne utrzymają się do soboty, trzeba zadbać o odpowiednio lekki strój, a przede wszystkim nakrycie głowy. Dziedziniec jest mocno nasłoneczniony, warto więc mieć ze sobą wodę.  

Po południu o 15.00 w  bazylice odbędą się Nieszpory, którym przewodniczyć będzie ks. Bogdan Kicinger.

Ważne informacje przed odpustem   Stare Opactwo Rudy

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama