Nowy numer 4/2023 Archiwum

Śląsk sprzed 100 lat on-line

W Otwartym Regionalnym Systemie Informacji Przestrzennej, oficjalnym portalu mapowym Województwa Śląskiego, zostały udostępnione historyczne mapy z początku i połowy XX wieku oraz z roku 1883. Swoim zasięgiem obejmują znaczną część obszaru województwa śląskiego.

Bazę cyfrowych map udało się stworzyć dzięki współpracy ORSIP z Archiwum Państwowym w Katowicach. W systemie można znaleźć m.in. mapę topograficzną w skali 1:5000, przedstawiającą sytuację z lat 1958-1961, czy niemiecką mapę topograficzną „Topographie zur Flözkarte vom nordlichen Teil des Oberschlesischen Steinkohlenbeckens” w skali 1:10 000 z 1901 r. (obejmuje obszar od Sosnowca do Zabrza i od okolic Tarnowskich Gór do okolic Mikołowa).

Najstarsza jest jednak niemiecka mapa z 1883 roku: „Specialkarte der Oberschlesischen Bergeviere unter Angabe der Lage der verliehenen Bergwerke” w skali 1:10 000, która obejmuje obszar od Dąbrowy Górniczej do Gliwic i od okolic Tarnowskich Gór do okolic Radlina.

Dodatkową funkcjonalnością jest umieszczony przy mapach pasek czasu, dzięki któremu można płynnie przechodzić między obrazami z różnych lat oraz prześledzić zmiany w zagospodarowaniu terenu zachodzące na przestrzeni wieku.

Historyczne mapy województwa śląskiego są udostępnione na stronie ORSIP w module „Archiwum Państwowe”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy