Nowy numer 37/2021 Archiwum

Biblia we freskach ilustrowana

Podczas Mszy i nabożeństw dzieci mogą swobodnie poruszać się i bawić wśród kolorowo wymalowanych ścian bocznej kaplicy przeznaczonej i specjalnie przystosowanej tylko do tego celu. Przy okazji testują wiedzę biblijną rodziców, kiedy dociekliwe dopytują o to, co widzą na obrazkach.

Biblia we freskach ilustrowana   Ukończone malowidła z biblijnymi scenami w bocznej kaplicy dla dzieci Szymon Zmarlicki /Foto Gość Trwają już ostatnie przygotowania do październikowej konsekracji kościoła św. Jacka w Gliwicach-Sośnicy. Jednym z nich było pomalowanie ścian kaplicy dla małych dzieci, ponieważ w tej nowoczesnej architekturze świątyni, znalazła się funkcjonalna i bardzo praktyczna przestrzeń dla najmłodszych.

Kaplica przylega do prezbiterium, a dzięki przeszklonej ścianie pozwala bez przeszkód uczestniczyć w Eucharystii. Do tej pory jej ściany były białe. Teraz od sufitu po podłogi zostały pokryte malowidłami przedstawiającymi cztery sceny z Nowego Testamentu – zwiastowanie Maryi, narodzenie Jezusa w Betlejem, chrzest w Jordanie i zesłanie Ducha Świętego.

Biblia we freskach ilustrowana   – Zapach kościoła zmieszany tak pięknie się łączy z zapachem farby, że chce się pracować – mówi Anna Ziółkowska, która wykonała malowidła Mira Fiutak /Foto Gość – Współczesna architektura sakralna zakłada takie pomieszczenie, by uczestnicy liturgii wzajemnie sobie nie przeszkadzali – mówi ks. Krzysztof Śmigiera, proboszcz parafii św. Jacka w Gliwicach-Sośnicy. – A ponieważ ci najmłodsi chwalą Pana Boga po swojemu, czyli modląc się, niekiedy popłakują, krzyczą, a innym razem głośno śpiewają, więc bardzo dobrze się stało, że w naszym kościele jest takie miejsce dla nich – dodaje.

Sceny namalowane na ścianach mogą też być pretekstem do rozmowy z najmłodszymi na tematy bliblijne. – Kaplica jest też swego rodzaju testem z wiedzy religijnej dla rodziców czy opiekunów. Chcę zachęcić, żeby nie tylko w czasie Mszy św. było tam miejsce dla najmłodszych, ale żeby w wolnej chwili przychodzili do niej ze swoimi maluchami, żeby więcej opowiedzieć im o tych scenach i wydarzeniach Nowego Testamentu. Ciszę się też, że malowidła wykonała nasza parafianka, że mamy u siebie takie talenty – dodaje ks. Krzysztof Śmigiera.

Malowidła wykonała Anna Ziółkowska, która ma pracownię witrażu i artystycznego malowania wnętrz Aka-rt. Pracę zaczęła z początkiem lipca i uporała się z nią w miesiąc.

Więcej o powstaniu kaplicy dla dzieci w kościele św. Jacka w Gliwicach-Sośnicy przeczytasz w najnowszym numerze "Gościa Gliwickiego" nr 33 na 16 sierpnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama