Nowy numer 4/2021 Archiwum

Hala Gliwice już z dachem

Jedna z największych hal widowiskowo-sportowych w Polsce ma już swój dach o powierzchni 16,5 tys. mkw. Ponadto przylegający do zadaszenia strop hali treningowej został już pokryty dźwiękochłonnym tynkiem, a część fitness zyskała aluminiowo-szklaną fasadę.

Konstrukcja dachu Hali Gliwice wyglądem przypomina końskie siodło. Tworzy ją żelbetowy ring opierający się na 40 słupach, na którym rozciągnięto 58 stalowych lin – 29 głównych (w osi wschód-zachód) i tyle samo naprężających (w osi północ-południe).

Prace związane z zadaszeniem hali trwały ponad dwa miesiące. Kolejne etapy obejmą m.in. wykończenie fasady budynku głównego i dokończenie robót murowych.

Kompleks będzie składał się z hali głównej z widownią na ponad 13,7 tys. miejsc, hali treningowej (prawie 1,2 tys. miejsc), centrum SPA i zewnętrznych garaży wielopoziomowych. Hala główna ma umożliwiać zawody sportowe rangi międzynarodowej w szeregu dyscyplin. Obiekt będzie też przystosowany do imprez wystawienniczych i targowych, estradowych, społeczno-politycznych czy komercyjnych.

Początkowo wyznaczony na jesień 2015 r. termin zakończenia budowy hali prawdopodobnie nie zostanie dotrzymany, a odbiory techniczne mogą nastąpić dopiero w połowie 2016 r. Łączny koszt budowy i wyposażenia powinien wynieść mniej niż 300 mln zł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama