Nowy numer 42/2021 Archiwum

Upał im nie przeszkodził

– To jest relaksujące, jak sobie maluję – mówi Julia Szczepanek, uczestniczka pleneru malarskiego dla dzieci i młodzieży w Rudach.

Sztalugi rozłożyli na grobli, przy stawie, obok kapliczki Matki Bożej. Ich zadaniem jest przedstawienie architektury Starego Opactwa w zabudowie parkowej.  – Pogoda sprzyja, żeby ten plener się rozwijał – mówi Grzegorz Tomasiak, plastyk i grafik, który prowadzi zajęcia.  Odbywają się one w ramach Letniej Akademii Sztuki, zorganizowanej w tym roku po raz drugi. – Część starszych dzieci i młodzieży maluje farbami olejnymi na podobraziach. Uczą się też mieszania podstawowych kolorów: żółtego, czerwonego i niebieskiego. Na tej bazie tworzy się kompozycja kolorystyczna. Młodsze dzieci malują farbami plakatowymi, czyli wodnymi. Jest też  dla nich frajdą w zabudowie parkowej mile spędzić czas – wyjaśnia.  

Upał im nie przeszkodził   Skupienie przy pracy Klaudia Cwołek /Foto Gość W drugim dniu warsztatów uczestniczyły dzieci ze szkoły podstawowej i młodzież gimnazjalna. – Wczoraj mieliśmy trzyletnią dziewczynkę, która w ciągu niespełna trzech godzin namalowała pięć obrazów. Jesteśmy też na takie formy otwarci i przyjmujemy małych adeptów – wyjaśnia G. Tomasiak.  

– Mama przeczytała w gazecie, że coś takiego jest i zapytała mnie, czy chciałabym iść, a brat mnie zapisał, bo jest ministrantem i wszystkich zna – mówi Julia Szczepanek z pobliskiej Kolonii Renerowskiej. Po wakacjach rozpoczyna naukę w VI klasie. Rok temu uczestniczyła już w podobnych zajęciach ze szkoły, które były nagrodą. – To jest relaksujące jak sobie maluję – zauważa.

Wszyscy na miejscu dostają sztalugi i farby, na bieżąco korzystają też z instrukcji prowadzącego. – Staram się tak udzielać korekt, żeby nie były to relacje nauczyciel i uczeń – wyjaśnia G. Tomasiak. Zależy mu, żeby najmłodszych zachęcić do twórczości. – Niektórzy robią szybkie postępy, co nas wszystkich bardzo cieszy – podkreśla.

– Pan nam mówi, co i jak mamy robić, i to trochę lepiej wychodzi – mówi Julia Jarosz z Rud. W plenerze uczestniczy pierwszy raz, ale wydaje się jej że maluje od zawsze, nie pamięta kiedy zaczęła. Po prostu bardzo to lubi.  

Prace z całej Letniej Akademii Sztuki we wrześniu będą zaprezentowane na wystawie w Starym Opactwie. A za rok kolejna edycja akademii.

Upał im nie przeszkodził   W plenerze uczestniczyły też małe dzieci Grzegorz Tomasiak /Stare Opactwo Rudy

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama