GN 28/2018 Archiwum

Odnaleziono poszukiwany przyrząd!

Jak podaje RMF24.pl, w Gliwicach odnalezione zostało poszukiwane urządzenie z promieniotwórczym irydem. Aparat nie jest uszkodzony.

Pracownicy jednej z firm zostawili urządzenie o nazwie Gammamat TI-F 15 lipca podczas prac przy budowie ciepłociągu w Zabrzu. W Gliwicach odnalazł je 74-letni mężczyzna. Okazało się, że to tam, a nie w Zabrzu - jak wcześniej podawano - zostawili je pracownicy. Jak twierdzi policja, któryś z pracowników odłożył urządzenie na bok, a koparka, która tam pracowała, zasypała je piaskiem.

Znalazł je mężczyzna mieszkający na terenie ogródków działkowych, szukając złomu. Nie wiedząc, co z nim zrobić, schował je w krzakach. Kiedy usłyszał w radiu komunikat, że policja szuka aparatu, zgłosił się dzisiaj rano i wskazał, gdzie leży urządzenie. Zostało już przekazane właścicielowi firmy.

Mężczyzna otrzymał nagrodę dla znalazcy, którą wyznaczył w wysokości 5 tysięcy złotych właściciel firmy, do której należy urządzenie.

Pojemnik jest nienaruszony, nie stanowił więc zagrożenia. Jednak kiedy zostałby otwarty lub uszkodzony, jego zawartość mogłaby być niebezpieczna dla życia i zdrowia.

Gammamat TI-F to przyrząd, który służy do badań radiograficznych. Ma 20 cm długości, 15 cm wysokości i 10 cm szerokości. Waży około 16 kg. Jest obudowany blachą z oznaczeniem informującym, że w jego wnętrzu znajduje się materiał promieniotwórczy.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma