GN 3/2021 Archiwum

Błogosławieństwo na trud

Biskup gliwicki Jan Kopiec w odezwie, która będzie ogłaszana w kościołach w najbliższe niedziele, zaprasza diecezjan do sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach na metropolitalne obchody uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Błogosławieństwo na trud   Bp Jan Kopiec Roman Koszowski /Foto Gość "Każdego roku uroczystość Wniebowzięcia NMP kieruje nasze serca w stronę naszego diecezjalnego sanktuarium w Rudach, świadka wielowiekowej pobożności dawnego opactwa cystersów. W patronalne święto tego czcigodnego miejsca ożywiam zaproszenie, by oddać cześć naszej Matce, która w każdej sytuacji naszego życia jest wierną Przewodniczką w wierze. Ten obchód łączymy od lat z wysiłkiem integrującym naszą metropolię, tworzącą kościelne zręby dla wszystkich mieszkańców Górnego Śląska" – napisał bp Jan Kopiec.

Nawiązał też do przypadającej w tym roku 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej. "Aktualny rok wpisuje się w rocznicową pamięć o ważnych wydarzeniach dla naszego pokolenia. Szczęśliwie mija 70 lat od zakończenia brutalnej II wojny światowej, która – jak każdy konflikt zbrojny – przyniosła wiele zniszczeń i nieodwracalnych krzywd. Wysiłek odbudowy zniszczeń i wprowadzania nowego ładu na naszym kontynencie przyniósł pomyślne owoce" – przypomniał.

Tegoroczne świętowanie odpustowe w Rudach będzie połączone z podziękowaniem dla bp. Gerarda Kusza i bp. Jana Bagińskiego, którzy dokładnie 15 sierpnia 1985 r. w katedrze opolskiej przyjęli święcenia biskupie z rąk nieżyjącego już prymasa Polski kard. Józefa Glempa.

Uroczysta koncelebrowana Eucharystia będzie sprawowana na dziedzińcu 15 sierpnia o 11.00. Przewodniczył jej będzie biskup Gerard Kusz wraz z biskupem Janem Bagińskim, a wraz z nimi będą ją sprawować pasterze metropolii górnośląskiej. Słowo Boże wygłosi emerytowany biskup opolski, abp Alfons Nossol, którego prośba sprzed 30 lat, by ojciec święty Jan Paweł II wsparł posłannictwo Kościoła na Śląsku Opolskim nowymi siłami, została zrealizowana. Podniosłym zwieńczeniem liturgicznej modlitwy będą nieszpory maryjne w bazylice o 15.00.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama