GN 3/2021 Archiwum

Od soboty spore utrudnienia w Zabrzu

W weekend rozpoczynają się prace modernizacyjne torowisk tramwajowych. Remont ma potrwać do końca września i obejmie torowiska położone wzdłuż ulic: Lutra, Brysza, Wolności i Bytomskiej. Zobacz, jakie utrudnienia czekają podróżujących.

Od soboty spore utrudnienia w Zabrzu   Szczegóły dotyczące inwestycji i utrudnień podali na konferencji prasowej przedstawiciele władz miasta oraz wykonawców Szymon Zmarlicki /Foto Gość To ostatnie tak duże zadanie w realizowanym projekcie pn. „Modernizacja infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w Aglomeracji Górnośląskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą - etap II” realizowanym przez Tramwaje Śląskie S.A. Obejmuje modernizację torowisk tramwajowych w głównych miastach Aglomeracji Górnośląskiej, a także zakup i modernizację taboru tramwajowego. Całkowity przewidywany koszt przedsięwzięcia wynosi ponad 680 mln zł netto.

– Jako gospodarz miasta z dużą radością podejmuję kolejny etap poprawy warunków na naszych drogach. Są to bardzo trudne inwestycje i uciążliwe dla mieszkańców, stąd trzeba je realizować w pewnym harmonogramie, a poza tym są drogie, więc wymagają zarezerwowania środków – tłumaczyła podczas konferencji prasowej Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. – Warto przypomnieć, że w naszym mieście zmodernizowano już częściowo torowiska w ciągach ulic: Bytomskiej, 3 Maja i Wolności, a z efektów tych prac korzystają dzisiaj zarówno podróżujący tramwajami, jak i kierowcy, bo przecież poprawiła się cała infrastruktura drogowa na tych odcinkach – stwierdziła.

Tym razem roboty prowadzone będą w Biskupicach i w centrum miasta – w okolicy pl. Krakowskiego. Zmodernizowane zostanie torowisko tramwajowe przy ul. Bytomskiej na odcinku od ul. Bolesława Chrobrego do ul. Młyńskiej, a także wzdłuż ulic: Marcina Lutra, Plac Krakowski, Wiktora Brysza i Wolności.

Spotkanie, na którym przedstawiciele władz miasta oraz wykonawcy przedstawili szczegóły inwestycji i spodziewanych utrudnień w ruchu, odbyło się przed południem w zabrzańskim ratuszu. Uczestniczyli w nim także m.in.: Bolesław Knapik – członek zarządu, dyrektor inwestycji i infrastruktury w spółce Tramwaje Śląskie, Kazimierz Ladziński – dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Infrastruktury Informatycznej oraz Jarosław Szmitka – dyrektor Oddziału Budownictwa Inżynieryjnego Skanska w Katowicach.

Od soboty spore utrudnienia w Zabrzu   Część torowisk tramwajowych w Zabrzu wymaga wymiany wraz z nawierzchnią drogi, wzdłuż której przebiegają Szymon Zmarlicki /Foto Gość Prace remontowe obejmą m.in. modernizację blisko 3,5 km torowisk. Zostanie zastosowana nowoczesna technologia tzw. „szyny pływającej”, która pozwoli zmniejszyć hałas przejeżdżających tramwajów. Wyremontowana zostanie także nawierzchnia przy torowisku oraz wykonywane będą roboty kanalizacyjne i przebudowa gazociągu. Inwestycję na zlecenie Tramwajów Śląskich S.A. zrealizuje firma Skanska SA. Łączna wartość obu zadań to ponad 20 mln zł netto.

– Te dwa zadania, które będziemy realizować w Zabrzu, są w centrum miasta i na pewno w jakimś stopniu spowodują uciążliwości dla mieszkańców, natomiast muszą być wykonane, bo stan torów i jezdni wokół torowiska jest taki, że wymaga bezwzględnej naprawy. Jak mówi porzekadło: trzeba trochę pocierpieć, żeby było lepiej. Dołożymy wszelkich starań, żebyśmy dokończyli te inwestycje jak najszybciej – zapewniał Bolesław Knapik.

– Dzięki modernizacji zwiększy się komfort podróży i bezpieczeństwo pasażerów korzystających z komunikacji tramwajowej, która stanie się sprawniejsza i bardziej niezawodna. Skorzystają też mieszkańcy, bo zmniejszy się natężenie hałasu i wibracji. Na pewno to nie koniec tego typu inwestycji w Zabrzu. Mamy nadzieje na pozyskanie środków na realizację zadań infrastrukturalnych w kolejnej perspektywie unijnej. Jednocześnie, w związku z utrudnieniami komunikacyjnymi, wynikającymi z prac modernizacyjnych, prosimy użytkowników dróg o wyrozumiałość i dostosowanie się do wprowadzonych zmian w organizacji ruchu.

Wszystkie spodziewane utrudnienia drogowe oraz planowane zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Zabrzu w związku z rozpoczęciem prac modernizacyjnych publikujemy na kolejnej stronie.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama