Nowy numer 21/2018 Archiwum

Działa już biuro, stanęły parkomaty

Płatne parkowanie w Gliwicach zacznie obowiązywać dopiero od sierpnia, ale już teraz można wykupić abonament lub ryczałt.

W pierwszych dniach lipca zaczęło działać Biuro Obsługi Strefy Płatnego Parkowania, a w centrum miasta stanęły pierwsze parkomaty. Za parkowanie jeszcze nie zapłacimy, na razie będzie można zapoznać się z działaniem PIAP-ów (Punktów Informacji Administracji Publicznej), czyli infokiosków, które są czymś więcej niż zwykłym parkomatem.

Biuro Obsługi Strefy Płatnego Parkowania mieści się przy ul. Bojkowskiej 37 w pokoju 001C na parterze budynku nr 3 (gmach z wieżą). Czynne jest w poniedziałki, wtorki, środy i piątki w godzinach 7.30–15.30, a w czwartki 10.00–18.00. Osoby mieszkające w SPP mogą kupić tam abonament mieszkańca, za który zapłacą 120 zł na rok. Dla osób stale parkujących w centrum miasta przewidziane są ryczałty wielodniowe o różnej długości – od 5 dni do 1 roku.

W centrum miasta stanęły już pierwsze parkomaty - wielofunkcyjne urządzenia, w których będzie można nie tylko płacić za parkowanie, ale uzyskać różne informacje o mieście. – Do połowy miesiąca przy ulicach w centrum miasta ma się pojawić 96 takich urządzeń. W drugiej połowie lipca rozpoczną się testy. Wówczas mieszkańcy będą mogli drukować tzw. bilety zerowe. Natomiast pobieranie opłat za parkowanie rozpocznie się 3 sierpnia – informuje Mariusz Kopeć ze Śląskiej Sieci Metropolitalnej, miejskiej spółki, która odpowiada za wdrożenie sytemu.

Strefa Płatnego Parkowania obejmuje teren około kilkuset metrów od rynku oraz ul. Zwycięstwa, gdzie jest około 2500 miejsc postojowych. Podzielona jest na dwie podstrefy: droższą A obejmującą starówkę i tańszą B na pozostałych ulicach.

Za parkowanie będziemy płacić od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 18.00. Za pierwszą godzinę parkowania zapłacimy w strefie A – 2,80, a w strefie B – 1,60 zł. Opłaty będą jednak zróżnicowane – druga i trzecia godzina będą droższe od pierwszej. Najkrótszy czas parkowania, za który będzie można zapłacić, to 15 minut. Natomiast kupując jednorazowo bilet na 5 godzin, będzie można zajmować miejsce parkingowe przez cały dzień.

Cennik i szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej www.parkowaniegliwice.pl oraz w infolinii strefy – tel. 32 441 90 60 lub 32 441 90 34.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma