Nowy numer 21/2018 Archiwum

W świecie chasydów i muzyki klezmerskiej

Spotkanie z kulturą żydowską w Ruinach Teatru Victoria to kolejna odsłona jego letniego sezonu w Gliwicach.

Gliwicki Teatr Muzyczny przygotował na początek lata propozycje muzyczne, filmowe i teatralne prowadzące widzów przez Hiszpanię, Amerykę Łacińską, a w koncertach dawnych piosenek do „sentymentalnych powrotów”. W najbliższy weekend proponuje spotkanie z kulturą żydowską.

W sobotę, 11 lipca o 18.00 odbędzie się seans filmowy. Widzowie będą mogli zobaczyć film „Kabaret śmierci” według scenariusza i w reżyserii Andrzeja Celińskiego. To wojenna opowieść o artystach żydowskiego pochodzenia i ich twórczości czasu zagłady, na przekór przyjmujących formę żartów, kabaretowych skeczy czy piosenek. Filmowa fabuła prowadzi przez warszawskie getto, obozy w Buchenwaldzie, Auschwitz, Ravensbruck i inne, miejsca, gdzie żydowskie szmoncesy miały pomóc przetrwać. Po filmie o godz. 20.00 odbędzie koncert muzyki klezmerskiej grupy pod nazwą „Mojśe Band” ze Słowacji.

Podobnie w niedzielę, 12 lipca GTM proponuje seans filmowy i koncert. Najpierw o godz. 17.00 izraelski film „Wypełnić pustkę” (scenariusz i reżyseria Rama Burshtein), który jest zaproszeniem do świata chasydzkiej rodziny. Ukazanego oczami młodej 18-letniej dziewczyny, stojącej przed dylematami, które stawia przed nią życie w ortodoksyjnej żydowskiej rodzinie.

A po nim o 19.00 - koncert pieśni żydowskich „Sekretny ogród” w wykonaniu zespołu „Anashim”. Autorką projektu jest Marta Gzowska-Sawicka, aktorka Teatru Polskiego w Bielsku- Białej, a równocześnie wokalistka, która chcąc przybliżyć bogactwo treści pieśni żydowskich, dokonała ich przekładów na język polski.

W obu dniach dla uczestników koncertów bilety na pokaz filmowy są w cenie 5 zł. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej GTM www.teatr.gliwice.pl.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma