Nowy numer 3/2019 Archiwum

Wiele zmian Sempołowskiej

Ukazała się wydana przez Fundację Popularyzacji Dziedzictwa „Kruszce Śląska” książka pt. „Szkoła wielu zmian. Od symultannej szkoły dla dziewcząt do liceum ogólnokształcącego”, która może zainteresować nie tylko absolwentów, nauczycieli i uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej w Tarnowskich Górach.

Publikacja przedstawia fragment dziejów tarnogórskiej szkoły, której zadaniem było u zarania kształcenie dziewcząt na poziomie ponadpodstawowym.

Odległe już wydarzenia historyczne, zmiany demograficzne, cywilizacyjne i społeczne, jakie dokonały się na przestrzeni 155 lat, miały wpływ na ich programy nauczania, organizację i lokalizacje w kolejnych, też przeobrażanych obiektach. 

Autorów książki – Ryszarda Bednarczyka i Alicję Kosibę-Lesiak – w pracy nad publikacją wspierali Zofia Krzykowska i Krzysztof Gwoźdź, pracownicy Muzeum w Tarnowskich Górach. Wszyscy oni są absolwentami liceum.

W przygotowaniach do wydania wzięli udział m.in. absolwenci różnych roczników – młodsi i starsi, jak również obecni i dawni nauczyciele szkoły. Dzięki nim udało się zgromadzić nie tylko materiały dokumentalne ale też informacje i wspomnienia, które je uzupełniły.

Ilustrowana, 64-stronicowa publikacja w tzw. formacie półalbumowym jest wypełniona reprodukcjami archiwalnych fotografii, map, projektów budowlanych, pocztówek, świadectw szkolnych, a także zdjęciami współczesnymi. Dzięki zaangażowaniu nauczycielek uczących w szkole, teksty zostały przetłumaczone i opublikowane również w języku angielskim.

Książka jest dostępna w księgarni Wiosna w Tarnowskich Górach przy ul. Karola Miarki 7 oraz w stoisku księgarskim nr 203 na parterze Hali Targowej przy ul. Nakielskiej 1.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy