Nowy Numer 43/2021 Archiwum

Wiele zmian Sempołowskiej

Ukazała się wydana przez Fundację Popularyzacji Dziedzictwa „Kruszce Śląska” książka pt. „Szkoła wielu zmian. Od symultannej szkoły dla dziewcząt do liceum ogólnokształcącego”, która może zainteresować nie tylko absolwentów, nauczycieli i uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej w Tarnowskich Górach.

Publikacja przedstawia fragment dziejów tarnogórskiej szkoły, której zadaniem było u zarania kształcenie dziewcząt na poziomie ponadpodstawowym.

Odległe już wydarzenia historyczne, zmiany demograficzne, cywilizacyjne i społeczne, jakie dokonały się na przestrzeni 155 lat, miały wpływ na ich programy nauczania, organizację i lokalizacje w kolejnych, też przeobrażanych obiektach. 

Autorów książki – Ryszarda Bednarczyka i Alicję Kosibę-Lesiak – w pracy nad publikacją wspierali Zofia Krzykowska i Krzysztof Gwoźdź, pracownicy Muzeum w Tarnowskich Górach. Wszyscy oni są absolwentami liceum.

W przygotowaniach do wydania wzięli udział m.in. absolwenci różnych roczników – młodsi i starsi, jak również obecni i dawni nauczyciele szkoły. Dzięki nim udało się zgromadzić nie tylko materiały dokumentalne ale też informacje i wspomnienia, które je uzupełniły.

Ilustrowana, 64-stronicowa publikacja w tzw. formacie półalbumowym jest wypełniona reprodukcjami archiwalnych fotografii, map, projektów budowlanych, pocztówek, świadectw szkolnych, a także zdjęciami współczesnymi. Dzięki zaangażowaniu nauczycielek uczących w szkole, teksty zostały przetłumaczone i opublikowane również w języku angielskim.

Książka jest dostępna w księgarni Wiosna w Tarnowskich Górach przy ul. Karola Miarki 7 oraz w stoisku księgarskim nr 203 na parterze Hali Targowej przy ul. Nakielskiej 1.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama