Na stulecie parafii św. Jacka w Bytomiu zabrzmiała "Missa Jubilea".
Mija wiek od poświęcenia kościoła i ustanowienia parafii pw. św. Jacka w Bytomiu.
Jubileuszowej Eucharystii w rozbarskiej świątyni przewodniczył bp Jan Kopiec. We Mszy uczestniczyły dziesiątki dzieci, młodzieży i starszych w tradycyjnych regionalnych strojach.
Kościół św. Jacka w Bytomiu został konsekrowany 8 kwietnia 1915 r., zaś parafię ustanowiono 1 lipca tego samego roku. Po stu latach wierni dziękowali nie tylko za świątynię, ale też za wszystkich ludzi, dzięki którym powstała.
– Gdy szalała I wojna światowa, a życie ludzkie było w coraz większej cenie, w mury tego kościoła wstępował młody, urzędujący dopiero od pół roku biskup diecezji wrocławskiej, do której należał Bytom. Wiedział, że Górny Śląsk był krainą odnowy, gdzie mieszkali ludzie bardzo gorąco przywiązani do swojej wiary i do wszystkiego, co z niej wypływało dla formowania życia społecznego – przypomniał w homilii bp Jan Kopiec.
Uroczystej jubileuszowej Eucharystii przewodniczył bp Jan Kopiec Szymon Zmarlicki /Foto Gość – Wtedy dominowało bardzo wielkie pytanie: czy ziemia stanie się ogniskiem i będzie ciągle polem bitwy, czy jednak będziemy świadomi tego, o czym mówiły bardzo podniosłe teksty liturgii poświęcenia kościoła. Dziś to miejsce, które wskazuje na przybytek Boga, z jednej strony napełnia prawdziwą bojaźnią, bo jest przeznaczone dla Pana i Stwórcy, ale również my, ludzie, jesteśmy tu zapraszani i chcemy na tej ziemi zażywać możliwej drogi ku pokojowi, szczęściu i obfitowaniu we wszelkie dobra – zauważył biskup.
Liturgii towarzyszyło prawykonanie „Missa Jubilea”, czyli „Mszy Jubileuszowej” skomponowanej specjalnie z okazji stulecia przez Nikołaja Kostowa, Liturgii towarzyszyło wykonanie "Missa Jubilae" skomponowanej specjalnie na tę okazję przez Nikołaja Kostowa, organistę z parafii św. Jacka Szymon Zmarlicki /Foto Gość organistę z parafii św. Jacka. Z Rozbarku pochodził bowiem ks. Grzegorz Gerwazy Gorczycki, wybitny kompozytor z epoki baroku, dlatego bytomscy muzycy dbają o podtrzymanie tej tradycji.
Przed poświęceniem kościoła św. Jacka, Rozbark należał do parafii mariackiej. Inicjatywę budowy nowej świątyni podjął ks. Emanuel Buchwald, jej ówczesny proboszcz.
Według tradycji, w stuletniej dziś świątyni kazania głosił św. Jacek, a białe kule rozmieszczone w Ogrodzie Różańcowym przy kościele symbolizują paciorki różańca, które niegdyś rozsypały się świętemu, gdy nauczał.
Więcej o historii kościoła i parafii przeczytasz w najnowszym numerze "Gościa Gliwickiego" oraz TUTAJ. Zobacz też galerię zdjęć z uroczystości.