Nowy Numer 43/2021 Archiwum

Jednak coś od nas zależy

Zabrzanie okazali się aktywni w głosowaniu nad budżetem obywatelskim.

Jest to część budżetu miejskiego, o wykorzystaniu którego decydują mieszkańcy poprzez zgłaszanie projektów i głosowanie. Nazywany jest też budżetem partycypacyjnym.

W Zabrzu w głosowaniu wzięło udział prawie 31 tys. osób, czyli 17,3 proc. mieszkańców. To ciągle mniejszość, ale na tle innych miast regionu wynik jest bardzo dobry.

Podobnie stosunkowo wysoką frekwencję zanotowano w Siemianowicach Śląskich. W niektórych miejscowościach odsetek głosujących mieszkańców nie przekroczył trzech procent. Zabrzanie oddali w sumie przeszło 71 tys. głosów. Jest w tym także zasługa księży, którzy w parafiach zachęcali do aktywności. Franciszkanie na przykład o głosowaniu informowali na stronie parafii, zorganizowali też pomoc w wypełnianiu formularzy.

Jednak coś od nas zależy   Polana w parku, który będzie zrewitalizowany Klaudia Cwołek /Foto Gość Każdy uprawniony mógł zagłosować na maksymalnie trzy projekty. Pod ocenę poddano 108 wniosków, które spełniły kryteria formalne. Głosowanie największym zainteresowaniem cieszyło się wśród mieszkańców osiedla Młodego Górnika, gdzie frekwencja przekroczyła 37 proc. O trzy punkty procentowe mniej odnotowano w Grzybowicach i Zandce. Stosunkowo najmniej głosów oddano w Zaborzu Północ i Południe oraz Kończycach. Frekwencja w tych dzielnicach oscylowała w granicach 1–12 proc. Na oświetlenie chodników głosowały przeważnie osoby z kategorii 50 +. Z kolei średnia wieku wśród głosujących na boisko wielofunkcyjne wyniosła 35 lat.

W sumie do realizacji wybrano 13 projektów z ośmiu dzielnic: Centrum Południe, Centrum Północ, Helenka, Os. Kopernika, Os. Kotarbińskiego, Rokitnica, Zaborze Północ, Zandka.  Miasto przeznaczy na ich wykonanie 3 mln zł.

Jednym z nich jest Uroczysko Leśne. To projekt rewitalizacji Parku Leśnego im. Powstańców Śląskich przy ul. Matejki i Czołgistów, miejsce spacerów i rekreacji wielu mieszkańców, niestety dość zaniedbane. Zagłosowało na niego 1945 osób. Natomiast najwięcej, to jest 2 361 głosów otrzymał  projekt ogólnodostępnego boiska piłkarskiego wraz z zagospodarowaniem terenu przy Gimnazjum nr 29 w Zabrzu–Rokitnicy. 

Teraz trwają przygotowania do kolejnej edycji budżetu partycypacyjnego w Zabrzu. Projekty, które zostaną zrealizowane w 2016 roku można zgłaszać przez cały lipiec. W połowie września zostaną ogłoszone wyniki wstępnej oceny wniosków, a od 28 września do 8 października potrwa głosowanie.

Jednak coś od nas zależy   Brama wejściowa do Parku Leśnego im. Powstańców Śląskich w Zabrzu Klaudia Cwołek /Foto Gość

 

 

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama