Nowy numer 42/2018 Archiwum

Obraz wraca na swoje miejsce

To prawdopodobnie najstarszy zabytek ruchomy Zabrza. Po renowacji wraca do głównego ołtarza kościoła św. Jana Chrzciciela w Biskupicach. 21 czerwca poświęci go bp Gerard Kusz.

Zadania całkowitej konserwacji i remontu głównego ołtarza podjął się Witold Prandzioch z Bytomia, który przywrócił mu piękny wygląd z początkowego okresu. Artystycznie najcenniejszą częścią jest jednak obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, zwanej w parafii Matką Bożą Biskupicką. Jego konserwację przeprowadziły z kolei dr Małgorzata Nowalińska i dr Anna Sękowska z Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

– Wykonałyśmy pełną konserwację techniczną i estetyczną obrazu. Tragiczny stan zachowania drewnianego podobrazia w jego dolnej partii zrodził konieczność podjęcia natychmiastowych działań o charakterze ratunkowym. Ponadto podczas konserwacji spod warstw kolejnych przemalowań odsłoniłyśmy pierwotną warstwę malarską wraz ze złoceniami. Pochodzenie obrazu wstępnie szacujemy na drugą ćwierć XVI wieku. Dzięki przeprowadzonym pracom do kultu powróci cenne dzieło sztuki późnogotyckiej, niewidoczne z powodu przemalowań przez co najmniej kilkadziesiąt lat – mówi Małgorzata Nowalińska.

Poświęcenie ołtarza i obrazu odbędzie się 21 czerwca podczas Sumy odpustowej o 11.00.

Więcej w Gościu Gliwickim na niedzielę 14 czerwca i w e-wydaniu.

Kościół św. Jana Chrzciciela w Zabrzu-Biskupicach   Kościół św. Jana Chrzciciela w Zabrzu-Biskupicach Klaudia Cwołek /Foto Gość

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy