Nowy numer 37/2021 Archiwum

Był lekarzem i zbierał pieśni

W Rudach 6 czerwca zainaugurowano obchody Roku Rogerowskiego.

Uroczystości z okazji 150. rocznicy jego śmierci oraz 70 lat od powołania Chóru im. Juliusza Rogera w Rudach rozpoczęły się przy pomniku obok szpitalika, który wybudował.

Stamtąd mażoretki poprowadziły gości do bazyliki na Mszę, której przewodniczył ks. Jan Rosiek, dyrektor Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach. Na dziedzińcu Starego Opactwa do późnego wieczora odbywały się później występy zaproszonych chórów i zespołów. Prelekcję wygłosił poseł Henryk Siedlaczek. Przygotowano też okolicznościową wystawę, którą można zwiedzać w pałacu.

Juliusz Roger jest patronem chóru od 1956 roku. Był lekarzem i działał w XIX wieku na terenie Rud, Rybnika i okolic. Zasłynął także z tego, że gromadził i promował polskie pieśni.

Chór im. Juliusza Rogera w Rudach spotyka się w poniedziałki o 18.00 w szpitaliku przy ul. Raciborskiej 10. Od 1980 roku działa po patronatem MOKSiR w Kuźni Raciborskiej, a od 2010 roku jest  oficjalnie chórem działającym przy bazylice w Rudach. Od 1983 roku jego dyrygentem jest Krystyna Lubos, doktor habilitowana, muzyk, pedagog, dyrygent, chórmistrz, kierownik artystyczny chórów, orkiestr, a także zespołów pieśni i tańca. Prezesem jest Wiktor Baszczok.

Był lekarzem i zbierał pieśni   Występ Chóru im. Juliusza Rogera na dziedzińcu Starego Opactwa w Rudach Marek Tomasiak /Foto Stare Opactwo Rudy

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama