GN 29/2021 Archiwum

Zmarł ks. Zygfryd Pyka

3 czerwca zmarł w szpitalu w Bielsku-Białej śp. ks. radca Zygfryd Pyka, emerytowany proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Dzielowie.

Ks. Zygfryd Pyka święcenia kapłańskie przyjął 17 czerwca 1956 r. Był wikariuszem Łączniku, Leśnicy, potem w Gliwicach (par. pw. świętych Piotra i Pawła). Następnie jako samodzielny duszpasterz organizował parafię w podraciborskich Babicach. Od roku 1966 aż do przejścia na emeryturę w roku 2008 był proboszczem parafii św. Mikołaja w Dzielowie (dekanat Kietrz). Przez wiele lat był duszpasterzem rolników rejonu raciborskiego, organizatorem filii Katolickiego Uniwersytetu Ludności Wiejskiej w Baborowie.

- Kiedy przyszedłem do Dzielowa czterdzieści jeden lat temu, panowała tu taka naturalna pobożność. Chciałbym, żeby młodzi pracujący obecnie na zachodzie wrócili do parafii i żeby wnieśli w jej życie wszystko pozytywne, czego się tam nauczyli. A to, co dzisiaj jest modne, ale nie przynosi pożytku ani Bogu ani ludziom, żeby odrzucili. Lubię czytać, dużo czytam i staram się rozumieć nowe czasy, ale muszę powiedzieć, że tęsknię za tym, co było dawniej w Kościele i w rodzinach - mówił  krótko przed przejściem na emeryturę „Gościowi Opolskiemu”.

Eksportacja odbędzie się w piątek 12 czerwca o 15.00 w kościele filialnym pw. Ducha Świętego w Świętoszówce (diec. bielsko-żywiecka); pogrzeb - w sobotę 13 czerwca o 12.00 w kościele parafialnym pw. św. Bartłomieja w Grodźcu (diec. bielsko-żywiecka).

W Dzielowie Msza św. w intencji śp. ks. Z. Pyki odprawiona zostanie w środę 10 czerwca o 17.00.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama