Nowy numer 38/2021 Archiwum

Oczyszczająca moc muzyki

Rozpoczął się XXVI Międzynarodowy Festiwal „Dni Muzyki Organowej” w Gliwicach, który potrwa do niedzieli.

W inauguracyjnym koncercie kantatowo-oratoryjnym w gliwickim kościele Wszystkich Świętych 24 maja wystąpił Chór Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Jarosława Wolanina. Zespół wykonał pieśni religijne kompozytorów żyjących, poza jednym wyjątkiem, w XX i XXI wieku, m.in. Józefa Świdra, Henryka Mikołaja Góreckiego czy Wojciecha Kilara. Ostatnim utworem była „Modlitwa o pokój” Norberta Blachy, zmarłego przed trzema laty kompozytora, wykładowcy i organisty tego kościoła.

Dyrektor artystyczny festiwalu Wojciech Różak przypomniał zgromadzonym melomanom, że pierwsza edycja została zainaugurowana w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, co również wypadło w tym roku. – Myślę, że nie był to przypadek, gdyż jak abp Nossol z Opola w jednej ze swoich homilii podkreślił: „logika Boża nie zna przypadków” – powiedział Różak.

– Ufam też, by ta swoista synteza architektury wnętrz gliwickich i śląskich świątyń z pięknem muzyki w nich rozbrzmiewającej, stworzy nam okazję do kontemplacji i zadumy, da nam doświadczyć przeżycia tego, co starożytni grecy nazywali „katharsis”, czyli oczyszczającej mocy sztuki – podkreślił dyrektor.   

Recitale organowe odbędą się na jednych z najbardziej wartościowych instrumentach w mieście: organach austriackiej firmy Rieger w katedrze, Paula Berschdorfa z Nysy w kościele św. Bartłomieja i wykonanych przez rybnicką firmę Klimosz i Dyrszlag w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego.

Oprócz cenionych organistów z wielu krajów, podczas festiwalu wystąpią także młodzi – w sobotę i niedzielę odbędą się koncerty z udziałem studentów klas organów oraz uczniów Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II stopnia w Gliwicach.

Organizatorzy zapraszają także chętnych na cieszącą się popularnością wycieczkę „Szlakiem Organów Górnego Śląska”, którą poprowadzi prof. Julian Gembalski z Akademii Muzycznej w Katowicach.

Szczegółowy program festiwalu na stronie: www.dmo.gliwice.pl.

Oczyszczająca moc muzyki   Dyrektor artystyczny festiwalu Wojciech Różak przypomniał, że pierwsza edycja również została zainaugurowana w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego Agnieszka Kliks-Pudlik

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama