W Koszęcinie zakończył się I Ogólnopolski Festiwal Polskich Tańców Narodowych. Oto laureaci!
Młodość, talent i pasja tańca – tak w skrócie można podsumować zakończony w Koszęcinie I Ogólnopolski Festiwal Polskich Tańców Narodowych, który rozpoczął się 12 maja w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Rywalizowało w nim 36 uczniów szkół baletowych z Bytomia, Łodzi i Warszawy.
Tancerze zmagali się w dwóch kategoriach konkursowych: polskie tańce narodowe i stylizacja polskiego folkloru. Laureaci zaprezentowali swoje występy 15 maja podczas gali finałowej.
Po obejrzeniu prezentacji jury w składzie: dr Barbara Sier-Janik (przewodnicząca), dr hab. Aleksandra Dziurosz, Jan Łosakiewicz, Kazimierz Ratajczak (kierownik artystyczny ZPiT „Śląsk”) i Jarosław Świątek (kierownik baletu ZPiT „Śląsk”) przyznało następujące nagrody:
Kategoria: polskie tańce narodowe
Duet: I nagroda – „Zaproszenie do tańca”, chor. Maria Kuśnierz-Michalak – OSB Łódź; II nagroda – „Taneczny Pląs”, chor. Katarzyna Dziok – OSB Bytom.
Taniec zespołowy: I nagroda – „Którą kocham, którą lubię”, chor. Małgorzata Julia Borowiec – OSB Warszawa; II nagroda – „Oberkowe wywijania”, chor. Małgorzata Julia Borowiec – OSB Warszawa, III nagroda – „Oberek”, chor. Maria Kuśnierz-Michalak – OSB Łódź.
Kategoria: stylizacja polskiego folkloru tanecznego
Duet: I nagroda – „Tańcowały dwa Michały”, chor. Maria Kuśnierz-Michalak – OSB Łódź; II nagroda – „Kujawiak”, chor. Maria Kuśnierz-Michalak – OSB Łódź
Taniec zespołowy: I nagroda – „Aż do końca świata”, chor. Małgorzata Julia Borowiec – OSB Warszawa; II nagroda – „Maryś…”, chor. Aleksandra Stanisławska – OSB Łódź; III nagroda – „Nieokrzesanie”, chor. Małgorzata Julia Borowiec – OSB Warszawa.
Jury przyznało również nagrodę dla Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie za najlepszą, całościową prezentację szkolną podczas Festiwalu. Wyróżniono także nauczycieli, których praca i zaangażowanie w przygotowanie uczestników festiwalu została najwyżej oceniona: panią Małgorzatę Julię Borowiec i panią Marię Kuśnierz-Michalak.
Nagrodę za najciekawszą choreografię zdobyły: Małgorzata Julia Borowiec w kategorii polskich tańców narodowych za „Którą kocham, którą lubię” oraz Aleksandra Stanisławska za „Maryś…” – w kategorii stylizacja polskiego folkloru tanecznego. Doceniono także układ choreograficzny do muzyki Henryka Wieniawskiego, którego kompozycje były jednym z motywów przewodnich pierwszej edycji Festiwalu, nagrodę zdobyła Małgorzata Julia Borowiec za „Aż do końca świata”. Przyznano także nagrody i wyróżnienia pozaregulaminowe.
Nagrodę specjalną Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w postaci warsztatów polskich tańców ludowych i narodowych w Koszęcinie w lipcu tego roku przyznano uczniom łódzkiej szkoły baletowej: Aleksandrze Pawlak i Mariuszowi Fiedorowi. Bytomska szkoła baletowa otrzymała zaproszenie na warsztaty weekendowe w Koszęcinie. Wyróżnienia przyznano także indywidualnie: Natalii Augustyniak za naturalność w interpretacji tańca, Kasprowi Górczakowi za piękną prezentację sceniczną oraz Bartoszowi Białowąsowi za prezentację mazura.
Jury podjęło także decyzję, że podczas II edycji festiwalu w sposób szczególny promowana będzie twórczość Wojciecha Kilara, a rywalizujące szkoły będą zobowiązane do przygotowania jednego układu choreograficznego do muzyki tego wielkiego kompozytora.
I Ogólnopolski Festiwal Polskich Tańców Narodowych odbywał się od 12 do 15 maja w Koszęcinie, wzięli w nim udział uczniowie klas od III do VIII: Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi, Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu i Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie.
Festiwal ma na celu propagowanie polskiej, ludowej kultury tanecznej, polskich tańców narodowych oraz twórczości wybitnych polskich kompozytorów nawiązujących do polskiego folkloru – w tym roku był to Henryk Wieniawski. Intencją organizatorów jest także rozwijanie i promowanie osiągnięć szczególnie uzdolnionych uczniów, a także umożliwienie nauczycielom prezentacji osiągnięć w zakresie nauczania tańca i wymiany doświadczeń pedagogicznych.
Organizatorami Festiwalu byli Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Feliksa Parnella w Łodzi oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.