Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
Prenumerata z
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Gość Niedzielny w diecezji gliwickiej

Gliwicki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • Miejsca adoracji
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 24/2026
    GN 24/2026 Dokument:(9760687,Chcesz pokoju, musisz protestować)
  • GN 23/2026
    GN 23/2026 Dokument:(9748536,Przyszedł czas na uczynki miłosierdzia względem duszy)
  • GN 22/2026
    GN 22/2026 Dokument:(9738638,Charakterni paziowie Jego Królewskiej Mości Mwangi II)
  • Gość Extra 2/2026 (16)
    Gość Extra 2/2026 (16) Dokument:(9730825,Na tobie zbuduję Kościół)
  • GN 21/2026
    GN 21/2026 Dokument:(9728452,Albo nie słyszą, albo nikt nie woła)
gliwice.gosc.pl → Wiadomości z diecezji gliwickiej → Pląsy łódzkie, warszawskie, bytomskie...

Pląsy łódzkie, warszawskie, bytomskie... przejdź do galerii

 
Występy laureatów podczas piątkowej gali finałowej ostatniego dnia festiwalu Szymon Zmarlicki /Foto Gość

W Koszęcinie zakończył się I Ogólnopolski Festiwal Polskich Tańców Narodowych. Oto laureaci!

sz

|

18 maja 2015 GOSC.PL

dodane 18 maja 2015
aktualizacja 18 maja 2015
0 FB Twitter
drukuj wyślij

Młodość, talent i pasja tańca – tak w skrócie można podsumować zakończony w Koszęcinie I Ogólnopolski Festiwal Polskich Tańców Narodowych, który rozpoczął się 12 maja w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Rywalizowało w nim 36 uczniów szkół baletowych z Bytomia, Łodzi i Warszawy.

Tancerze zmagali się w dwóch kategoriach konkursowych: polskie tańce narodowe i stylizacja polskiego folkloru. Laureaci zaprezentowali swoje występy 15 maja podczas gali finałowej.

Po obejrzeniu prezentacji jury w składzie: dr Barbara Sier-Janik (przewodnicząca), dr hab. Aleksandra Dziurosz, Jan Łosakiewicz, Kazimierz Ratajczak (kierownik artystyczny ZPiT „Śląsk”) i Jarosław Świątek (kierownik baletu ZPiT „Śląsk”) przyznało następujące nagrody:

Kategoria: polskie tańce narodowe

Duet: I nagroda – „Zaproszenie do tańca”, chor. Maria Kuśnierz-Michalak – OSB Łódź; II nagroda – „Taneczny Pląs”, chor. Katarzyna Dziok – OSB Bytom.

Taniec zespołowy: I nagroda – „Którą kocham, którą lubię”, chor. Małgorzata Julia Borowiec – OSB Warszawa; II nagroda – „Oberkowe wywijania”, chor. Małgorzata Julia Borowiec – OSB Warszawa, III nagroda – „Oberek”, chor. Maria Kuśnierz-Michalak – OSB Łódź.

Kategoria: stylizacja polskiego folkloru tanecznego

Duet: I nagroda – „Tańcowały dwa Michały”, chor. Maria Kuśnierz-Michalak – OSB Łódź; II nagroda – „Kujawiak”, chor. Maria Kuśnierz-Michalak – OSB Łódź

Taniec zespołowy: I nagroda – „Aż do końca świata”, chor. Małgorzata Julia Borowiec – OSB Warszawa; II nagroda – „Maryś…”, chor. Aleksandra Stanisławska – OSB Łódź; III nagroda – „Nieokrzesanie”, chor. Małgorzata Julia Borowiec – OSB Warszawa.

Jury przyznało również nagrodę dla Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie za najlepszą, całościową prezentację szkolną podczas Festiwalu. Wyróżniono także nauczycieli, których praca i zaangażowanie w przygotowanie uczestników festiwalu została najwyżej oceniona: panią Małgorzatę Julię Borowiec i panią Marię Kuśnierz-Michalak.

Nagrodę za najciekawszą choreografię zdobyły: Małgorzata Julia Borowiec w kategorii polskich tańców narodowych za „Którą kocham, którą lubię” oraz Aleksandra Stanisławska za „Maryś…” – w kategorii stylizacja polskiego folkloru tanecznego. Doceniono także układ choreograficzny do muzyki Henryka Wieniawskiego, którego kompozycje były jednym z motywów przewodnich pierwszej edycji Festiwalu, nagrodę zdobyła Małgorzata Julia Borowiec za „Aż do końca świata”. Przyznano także nagrody i wyróżnienia pozaregulaminowe.

Nagrodę specjalną Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w postaci warsztatów polskich tańców ludowych i narodowych w Koszęcinie w lipcu tego roku przyznano uczniom łódzkiej szkoły baletowej: Aleksandrze Pawlak i Mariuszowi Fiedorowi. Bytomska szkoła baletowa otrzymała zaproszenie na warsztaty weekendowe w Koszęcinie. Wyróżnienia przyznano także indywidualnie: Natalii Augustyniak za naturalność w interpretacji tańca, Kasprowi Górczakowi za piękną prezentację sceniczną oraz Bartoszowi Białowąsowi za prezentację mazura.

Jury podjęło także decyzję, że podczas II edycji festiwalu w sposób szczególny promowana będzie twórczość Wojciecha Kilara, a rywalizujące szkoły będą zobowiązane do przygotowania jednego układu choreograficznego do muzyki tego wielkiego kompozytora.

I Ogólnopolski Festiwal Polskich Tańców Narodowych odbywał się od 12 do 15 maja w Koszęcinie, wzięli w nim udział uczniowie klas od III do VIII: Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi, Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu i Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie.

Festiwal ma na celu propagowanie polskiej, ludowej kultury tanecznej, polskich tańców narodowych oraz twórczości wybitnych polskich kompozytorów nawiązujących do polskiego folkloru – w tym roku był to Henryk Wieniawski. Intencją organizatorów jest także rozwijanie i promowanie osiągnięć szczególnie uzdolnionych uczniów, a także umożliwienie nauczycielom prezentacji osiągnięć w zakresie nauczania tańca i wymiany doświadczeń pedagogicznych.

Organizatorami Festiwalu byli Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Feliksa Parnella w Łodzi oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.

« ‹ 1 › »
I Ogólnopolski Festiwal Tańców Regionalnych w Koszęcinie

WIARA.PL DODANE 18.05.2015 AKTUALIZACJA 18.05.2015

I Ogólnopolski Festiwal Tańców Regionalnych w Koszęcinie

Ponad 30 uczniów szkół baletowych z Bytomia, Łodzi i Warszawy rywalizowało w I Ogólnopolskim Festiwalu Polskich Tańców Narodowych, który rozpoczął się 12 maja w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Tancerze rywalizowali w dwóch kategoriach konkursowych: polskie tańce narodowe i stylizacja polskiego folkloru. Laureaci zaprezentowali się 15 maja podczas gali finałowej. Zdjęcia: Szymon Zmarlicki /Foto Gość, archiwum ZPiT "Śląsk"  
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:
  • KOSZĘCIN
  • OGÓLNOKSZTAŁCĄCA SZKOŁA BALETOWA W BYTOMIU
  • OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL POLSKICH TAŃCÓW NARODOWYCH
  • ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA "ŚLĄSK"
  • ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „ŚLĄSK” IM. STANISŁAWA HADYNY

Polecane w subskrypcji

  • „Pan Bóg mnie nie zostawi”. Po utracie obu rąk został mistrzem dryftu
    • Polska
    „Pan Bóg mnie nie zostawi”. Po utracie obu rąk został mistrzem dryftu
    Przemysław Kucharczak
  • Trzy słowa i jedno spojrzenie. „Powołanie św. Mateusza” na obrazie Matthiasa Stoma
    • w ramach
    Trzy słowa i jedno spojrzenie. „Powołanie św. Mateusza” na obrazie Matthiasa Stoma
    Leszek Śliwa
  • Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    • kościół
    Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    Franciszek Kucharczak
  • Wolni wśród niewolników. Beatyfikacja męczenników salezjańskich
    • kościół
    Wolni wśród niewolników. Beatyfikacja męczenników salezjańskich
    Ks. Tomasz Jaklewicz
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X