Nowy numer 38/2021 Archiwum

Noc Muzeów na Śląsku

Zwiedzanie kopalni w ciemnościach i karykatury Hitlera - już w nocy 16 maja.

Otwarcie wystawy z rysunkami m.in. przywódców III Rzeszy, podziemne zwiedzanie Kopalni Guido jedynie przy świetle górniczych lamp, czy obchody stulecia maszyny parowej z 1915 roku - to niektóre z atrakcji sobotniej Nocy Muzeów na Śląsku.

Hitler z gałązką palmową

Kto chciałby po raz pierwszy zobaczyć unikatowe cykle rysunków "Hitleriada Macabra" i "Hitleriada Furiosa" autorstwa Stanisława Toegla powinien w sobotę odwiedzić Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. Rysunki te przedstawiają m.in. karykatury przywódcy III Rzeszy. Przykładem może być Hitler jako "anioł pokoju" z gałązką palmową w dłoni, unoszący się nad kulą ziemską zakutą w kolczasty drut.

Noc Muzeów w zabrzańskiej Sztolni Królowa Luiza to także okazja do świętowania stulecia wciąż działającej maszyny parowej z 1915 roku. Organizatorzy zapowiedzieli, że z życzeniami pojawią się historyczne postacie m.in. król pruski Fryderyk Wilhelm III czy wynalazca maszyny parowej James Watt.

Z kolei Kopalnia Guido w Zabrzu zaprasza na zwiedzanie najniższego poziomu - 320 m pod ziemią - w mroku, jedynie przy świetle górniczej lampy. Organizatorzy podkreślili, że jest to propozycja "dla odważnych".

Broń i wyposażenie używane przez żołnierzy Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca będzie można zobaczyć na placu przy nowej siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach. Chętni przymierzą też wojskowy ubiór, spróbują swoich sił w strzelaniu do celu oraz obejrzą symulację szkolenia komandosów.

Zwiedzający Muzeum Śląskie będą też mogli zobaczyć panoramę Katowic z wieży widokowej szybu "Warszawa", obejrzeć zabytkowe pokopalniane budynki, a także wziąć udział w pokazie jubilerskim mistrza filigranu, spotkaniu z rzeźbiarzem ludowym, prezentacji haftów oraz w grach i zabawach edukacyjnych dla dzieci.

Warsztaty chóralne

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia organizuje w sobotę m.in. warsztaty orkiestrowe dla najmłodszych miłośników muzyki, które odbędą się w amfiteatrze przy wejściu do budynku; dorośli mogą spróbować swoich sił w warsztatach chóralnych. Zaplanowano również koncerty i wystawę instrumentów muzycznych.

Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach zaprasza nie tylko na uroczysty koncert w 150. rocznicę uzyskania praw miejskich przez stolicę Śląska, ale także na nocne zwiedzanie Muzeum Organów, w którym znajduje się już ponad 500 eksponatów.

Kto interesuje się najnowszą historią Polski powinien spróbować swoich sił w grze terenowej "Znaj znak", przygotowanej przez katowicki oddział IPN. Gra polega na rozpoznawaniu symbolów, znaków, postaci lub dat związanych w tym okresem. Zwiedzający będą również mogli obejrzeć magazyny, w których przechowywane są archiwalne akta.

W Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach zwiedzający będą mogli obejrzeć Muzeum Izbę Pamięci Kopalni Wujek, po której oprowadzać będą górnicy, biorący udział w strajku w grudniu 1981 roku. Wraz z nimi chętni odwiedzą także miejsca na terenie kopalni, związane z pacyfikacją i śmiercią górników.

Sarmackie pojedynki oraz pokaz strzelania z łuku i prochu zobaczą zwiedzający Willę Caro - oddział Muzeum w Gliwicach. Sobota to również ostatnia możliwość zwiedzenia wystawy "Rzecz o szlachcie polskiej".

W Noc Muzeów włączy się również parafia ewangelicko-augsburska w Katowicach. W zabytkowym kościele chętni będą mogli zobaczyć m.in. Biblię Radziwiłłowską z 1563 roku.

Muzeum Historii Katowic oraz oddziały placówki przygotowały m.in. wernisaż wystawy pt. "Wiejskie korzenie, miejski szyk. Jak Francek z Podlesia górnikiem na Nikiszu został", ekspozycję samochodów okresu międzywojennego, historyczne prelekcje, koncerty oraz warsztaty.

W nocy z soboty na niedzielę będzie można skorzystać z przygotowanych na tę okazji autobusów. Jak poinformował Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, linia kursować będzie między Porcelaną Śląską w Katowicach, Muzeum Śląskim w Katowicach, Górnośląskim Parkiem Etnograficznym w Chorzowie oraz Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama