Nowy numer 37/2021 Archiwum

Wystawa dotarła do Rud

„Zmierzch klasztorów”. Klasztory cystersów na Dolnym i Górnym Śląsku.

Polsko-niemiecka wystawa pod tym tytułem została otwarta w Starym Opactwie w Rudach. Jest to projekt Haus Schlesien z Niemiec na 200-lecie sekularyzacji, którego autorami są dr Inge Steinsträßer i Nicola Remig.

Na wystawie można zapoznać się z historią rozwoju śląskich klasztorów cysterskich od czasów średniowiecza aż do przejęcia ich przez państwo i kasatę w roku 1810 (czego inicjatorem było państwo pruskie), a także dalszymi  losami po 1945 roku. Kamieniec Ząbkowicki, Jemielnica, Krzeszów - to tylko niektóre miejscowości, gdzie cystersi modlili się i pracowali, tworząc bogatą kulturę.

Wystawę, która ma objazdowy charakter, będzie można zwiedzać przynajmniej do końca sierpnia. Jej inauguracja w Rudach zbiegła się Dniem Otwartym Funduszy Europejskich. Jest to  największa akcja promująca projekty dofinansowane z funduszy Unii Europejskiej w Polsce.

Od 7 do 10 maja w całym kraju odbywają imprezy prezentujące efekty przedsięwzięć, realizowanych dzięki funduszom europejskim. Pocysterskie Stare Opactwo w Rudach też jest ich beneficjentem.  

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama