Nowy numer 13/2024 Archiwum

Noc Muzeów, ekspedycje do Afryki i karykatury

Na przedpołudniowej konferencji prasowej w Sali Gorczyckiego Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu dyrektor Alicja Knast oraz pracownicy i badacze przedstawili nadchodzące wydarzenia kulturalne.

Noc Muzeów, ekspedycje do Afryki i karykatury   Maciej Droń z Działu Kresów i Kultur Pogranicza mówił o wojennych i politycznych karykaturach Stanisława Toegla Szymon Zmarlicki /Foto Gość Jako pierwsza dr Joanna Lusek z Działu Kresów i Kultur Pogranicza zapowiedziała wystawę oraz prezentację biografii wywodzącego się z Bytomia kompozytora Heinricha Schulza-Beuthena (1838–1915), jak również panel dyskusyjny poświęcony uniwersalnej roli muzyki. W marcu tego roku minęła setna rocznica śmierci artysty – nauczyciela i krytyka muzycznego, autora ponad 130 utworów.

Jubileusz ten stał się inspiracją dla szeregu przedsięwzięć popularyzujących europejskiej klasy kompozytora, którego twórczość splata i przenika kulturowo cztery państwa – Polskę, Niemcy, Austrię i Szwajcarię. Na projekt „Heinrich Schulz-Beuthen. Życie-twórczość-inspiracje” składają się koncerty, wycieczki po muzycznym Bytomiu, warsztaty malarskie, fotograficzne, umuzykalniające i literackie, a także przedsięwzięcia naukowo-badawcze.

Z Bytomiem związany był także Stanisław Toegel, urodzony nieopodal Lwowa prawnik, którego losy podyktowane były wojenną rzeczywistością. Uczestnik kampanii wrześniowej, żołnierz Armii Krajowej, jeniec w Getyndze, z zamiłowania rysownik, tworzył karykatury ówczesnych mężów stanu i polityków, obrazował okrucieństwa hitlerowskie w okupowanej Polsce, kreślił satyryczne, ostre w wyrazie ilustracje przywódców III Rzeszy oraz przywódców koalicji antyhitlerowskiej w roli mitologicznych bogów i herosów.

Jego prace zostaną zaprezentowane na pierwszej w Polsce monograficznej wystawie „Stanisław Toegel. Karykatury wojenne i polityczne“, której otwarcie nastąpi 16 maja o godz. 19.00.

Od wielu lat pracownicy Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu uczestniczą w ekspedycjach mających na celu odkrywanie nieznanych bądź mało znanych gatunków zwierząt. Biorą udział m.in. w badaniach entomologicznych i ornitologicznych w Afryce. O rezultatach ostatniej misji opowiadał dr Jacek Batleja.

W lutym tego roku grupa naukowców odbyła wyprawę badawczą do Etiopii. Uczestnikom ekspedycji udało się zobaczyć np. zimujące europejskie jaskółki i rybitwy białoskrzydłe, endemicznego wilka etiopskiego czy pazurczaka krótkodziobego – krytycznie zagrożony gatunek skowronka. Doświadczenia z pracy i obserwacji terenowych owocują podczas opracowywania egzotycznych kolekcji, a dokumentacje przyrodnicze są przydatne także w edukacji.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy