Nowy numer 3/2019 Archiwum

Nasza Matka od wykupu niewolników

- Bóg "zaryzykował", dając nam dar wolności, a my różnie sobie z nim radzimy. Bywamy niewolnikami grzechów, nałogów, przedmiotów - zauważył o. Mateusz Smolarczyk OFM. Przy kopii obrazu Matki Bożej Wolności modlą się dziś wierni w kościele franciszkanów w Zabrzu.

Oryginał znajduje się w kościele św. Jana sióstr prezentek w Krakowie. Maryja czczona w nim nazywana jest Matką Bożą od Wykupu Niewolników, w związku z wydarzeniem odnotowanym w 1633 r., kiedy skazany na śmierć więzień prosił Maryję o pomoc. Cudownie uratowany, pozostawił kajdany jako wotum.

Od patronów kościoła – św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty – nazywana jest też Świętojańską. A od 9 maja 1965 r. również Matką Wolności, jak nazwał ją abp Karol Wojtyła, ówczesny metropolita krakowski, który tego dnia koronował obraz.

Właśnie obchodzona jest 50. rocznica tego wydarzenia i w związku z tym kopia obrazu peregrynuje po miejscach, gdzie mieszkają i pracują siostry prezentki. Na tej drodze znalazło się więc również Zabrze. Obraz wykonany został dla Jana Pawła II, a po jego śmierci wrócił do sióstr do Polski.

– Wolność jest obrazem Bożym, to najwyższy dar, który od Boga otrzymaliśmy – powiedział o. Smolarczyk, proboszcz franciszkańskiej parafii Niepokalanego Serca NMP. Dodał, że bywa też przyczyną nieszczęść, konsekwencji naszych wolnych, ale złych wyborów. – Bóg jest miłością, dlatego chciał, żeby stworzenie też doświadczyło miłości. A tylko istota wolna może kochać i przyjmować miłość. Bóg „zaryzykował”, dając nam dar wolności, a my różnie sobie z nim radzimy. Bywamy w naszym życiu niewolnikami – dodał.

Obraz wnieśli proboszcz parafii franciszkańskiej o. Mateusz Smolarczyk OFM i gwardian o.Teofil Lukas OFM   Obraz wnieśli proboszcz parafii franciszkańskiej o. Mateusz Smolarczyk OFM i gwardian o.Teofil Lukas OFM Mira Fiutak /Foto Gość Grzechów, nałogów, przedmiotów, takich jak telefon, telewizor, komputer, które często nas bardziej absorbują niż nawet nasi bliscy. – Dziś możemy to zawierzyć Maryi, by wyprosiła nam u Syna uwolnienie od różnych zniewoleń i uzdrowienie w szafowaniu darem wolności – powiedział franciszkanin.

Przy krakowskim obrazie Matki Bożej od Wykupu Niewolników modlą się ludzie w chwilach zagrożeń i zawirowań – osobistych i narodowych. Modlił się tam 23 lutego 1684 r., po powrocie spod Wiednia, król Jan III Sobieski. I Tadeusz Kościuszko, wieczorem 24 marca 1794 r., po przysiędze złożonej na krakowskim rynku.

W Zabrzu kopia obrazu będzie do 29 kwietnia. Następnego dnia w Krakowie rozpocznie się nowenna przed uroczystością 50. rocznicy koronacji, kiedy – podobnie, jak pół wieku temu – obraz zostanie poniesiony w tradycyjnej procesji ku czci św. Stanisława z Wawelu na Skałkę.

Dzisiaj do wieczora obraz Matki Bożej będzie w kościele franciszkanów. O 16.00 będzie nabożeństwo maryjne, a o 21.00 – Apel Jasnogórski. 23 i 24 kwietnia gościć będzie w kościele św. Józefa (powitanie o godz. 17, zakończenie następnego dnia Koronką do Bożego Miłosierdzia o 15.00).

Do 28 kwietnia można się przy nim modlić również w domu sióstr prezentek przy ul. Zawiszy Czarnego 4. Siostry zapraszają w godzinach od 14 do 18.

Po Eucharystii wierni modlili się przed obrazem Matki Bożej od Wykupu Niewolników   Po Eucharystii wierni modlili się przed obrazem Matki Bożej od Wykupu Niewolników Mira Fiutak /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy