Nowy Numer 21/2019 Archiwum

Krzysztof Zanussi: GN stanął w mojej obronie

Spotkanie z reżyserem 15 kwietnia w sali widowiskowej Tarnogórskiego Centrum Kultury zorganizował Klub "Pochwała inteligencji na Górnym Śląsku". Twórca "Obcego ciała" po projekcji filmu opowiadał o problemach przy jego realizacji, oburzeniu feministek i psuciu zabawy w nowoczesnym świecie. Zdradził też tytuł swojego kolejnego filmu.

Krzysztof Zanussi: GN stanął w mojej obronie   Po projekcji Krzysztof Zanussi tłumaczył przesłanie filmu "Obce ciało" i odpowiadał na pytania widzów Szymon Zmarlicki /Foto Gość – Mam wrażenie, że inteligencja spadła w cenie, że warto o nią zabiegać i warto ją chwalić. Jestem bardzo przywiązany do inteligencji i jako wartości abstrakcyjnej, i jako formacji społecznej. Wiele piękna, które widzę w Polsce i w polskości, wiąże się z formacją inteligencką. Była rzadka, bo niewiele krajów Europy wydało z siebie podobną formację i ona dzisiaj przemienia się w coś innego. Może staje się mieszczaństwem, a może klasą średnią. Niemniej to bardzo ważna grupa. Inteligent z XIX i XX wieku zawsze stał na straży ideałów z wyższej półki – przypomniał na początku spotkania.

Reżyser tłumaczył, jakie przesłanie chciał zawszeć w „Obcym ciele”. Dlatego zacytował słowa bohaterki, jakie padają na końcu filmu: „Absolutna wolność – i co mi z tego?”. Jak skomentował, „wolność jest wartością wielką, ale instrumentalną”, która ma czemuś służyć, bo inaczej staje się swawolą.

Podczas spotkania zostały też przywołane wyniki ostatniego badania religijności wśród Polaków, z których wynika, że wiarę w Boga deklaruje 86 proc. rodaków, a więc tyle samo, co w Afganistanie. W opinii ekspertów ma to pokazywać, że „z praktycznego punktu widzenia Polska spełnia niemal wszystkie warunki państwa wyznaniowego”. Mimo tych faktów Krzysztof Zanussi odważył się nakręcić film o dyskryminacji chrześcijan.

– Polska jest krajem, w którym zachodzą przemiany. Nie lubię rozróżnienia na chrześcijaństwo otwarte i zamknięte, bo w tym jest zawarta pewna doza demagogii. Wszelka religijność, również muzułmańska czy buddyjska, bywa bardzo głęboko metafizyczna, ale bywa też powierzchowna i obrzędowa. Ale jeżeli w chrześcijaństwie jest to zespół wartości, które są przeżywane, to one zawsze są niewygodne i nigdy w historii chrześcijanom nie mogło być wygodnie. Bo jeśli było, to znaczy, że nie byli porządnymi chrześcijanami – ocenił.

Krzysztof Zanussi: GN stanął w mojej obronie   Plakat filmu "Obce ciało" w holu Tarnogórskiego Centrum Kultury Szymon Zmarlicki /Foto Gość Reżyser odniósł się do antynagrody „Węży”, którą otrzymał jego film. – Zepsułem komuś zabawę. Bo jest teraz taka zabawa w bogacenie się i rozkoszny świat niklowanych klamek i wyjazdów do Hurghady na wakacje. A ja wchodzę w to wszystko i mówię: Popatrzmy od strony etycznej, czy naprawdę to jest życie godne pochwały – wyjaśniał.

Skomentował również pełną oburzenia reakcję feministek na „Obce ciało”, mimo wielu postaci silnych kobiet w jego poprzednich obrazach. – Feminizm przypomina cholesterol. Jest dobry i zły – skwitował krótko. – Rzeczywiście skrajne feministki wzięły mnie pod ostrzał, ale myślę, że głównie z braku wyboru. Wcześniej był Janusz Korwin-Mikke, a nagle okazało się, że ja też się nadaję – dodał.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

  • operator
    16.04.2015 14:36
    Być może ten film wybitnego polskiego reżysera jak twierdza media głównego nurtu mimo iż porusza ważny temat jest po prostu słaby, być może. Problem jest jednak taki że w moim prawie 100 tys. miescie nie wyświetlono tego filmu nawet przez jeden dzień. Trudno więc zakładać z góry że wyświetlanie go nie przyniesie ani złotówki zysku, dlaczego więc kina nie wyemitowały go choćby na kilka dni?
    ....Znam dziennikarza z w/w wymienionych mediów który robił program na temat tego filmu i w zaufaniu powiedział mi że widział "obce ciało" tylko że w formie krótkich urywków na You Tube. Oczywiście nie mogę napisać nic więcej ale daję słowo honoru że tak było.
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL