Nowy numer 3/2019 Archiwum

Remont górnictwa w toku

Zarządy Kompanii Węglowej oraz Węglokoksu Kraj podpisały przedwstępną umowę sprzedaży tzw. zorganizowanych części przedsiębiorstwa, wśród których znalazły się kopalnia Bobrek - wydzielona część kopalni Bobrek-Centrum oraz kopalnia Piekary - podała w czwartek KW.

Przedwstępna umowa sprzedaży podpisana przez zarządy Kompanii Węglowej (KW) oraz Węglokoksu Kraj, spółki zależnej Węglokoks SA, jak poinformowano, jest "kolejnym etapem realizacji rządowego programu naprawczego dla górnictwa, w tym porozumień zawartych 17 stycznia pomiędzy stroną rządową a organizacjami związkowymi". "Strony zamierzają sfinalizować transakcję do końca kwietnia" - podano w komunikacie.

"Negocjacje z inwestorem były bardzo rzeczowe i efektywne. W trakcie rozmów ustaliliśmy alternatywny sposób sprzedaży kopalni Piekary, zakładający, że kopalnia nie zostanie wniesiona do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, lecz bezpośrednio sprzedana Węglokoksowi Kraj" - powiedział cytowany w komunikacie prezes KW Krzysztof Sędzikowski.

"W warunkach transakcyjnych uzgodniliśmy wszystkie istotne dla obu stron kryteria, w tym objęte porozumieniem z 17 stycznia. Jednocześnie jest to wybór optymalnego rozwiązania, stanowiącego o przyszłości i rozwoju obu kopalń i ich załóg" - poinformował cytowany w komunikacie Krystian Kozakowski, prezes zarządu Węglokoks Kraj.

"Uważam, że węgiel w Polsce ma przyszłość, o ile będzie produkowany efektywnie i nowocześnie. Węglokoks Kraj ma jasno zarysowany plan rozwoju w tym zakresie, który obejmuje modernizację kopalń w zakresie produkcji i sprzedaży nowoczesnych produktów, odpowiadających oczekiwaniom klientów na rynku" - powiedział Kozakowski.

Jak podał rzecznik prasowy KW Tomasz Głogowski, formalno-prawne przejęcie kopalń Bobrek i Piekary przez Węglokoks Kraj nastąpi po spełnieniu wszystkich warunków określonych w umowie przedwstępnej, w tym uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz organów korporacyjnych obu podmiotów - rad nadzorczych oraz walnych zgromadzeń.

« 1 »

Zobacz także

  • Benedict
    10.04.2015 17:11
    Recepta na rentowność polskiego górnictwa jest jedna. Tylko systemowe rozwiązania w postaci dobrowolnych czteroletnich urlopów górniczych dla całej branży w tym dla KHW i JSW oraz natychmiastowe zlikwidowanie odrabiania wojska i L-4 do emerytury pozwoli na odejście tysięcy ludzi z branży bez niepokojów społecznych co od razu przełoży się na poprawę ekonomiczną sektora górniczego i co najważniejsze da nowe miejsca pracy absolwentom szkół górniczych by mogli normalnie żyć we własnym kraju, a nie emigrować na zmywaki Europy. Likwidacja odrabiania wojska i chorobowego poprawi też sytuację ZUS-u gdyż górnicy pracujący (odrabiający) będą musieli dostać wyższe emerytury gdyż dłużej pracują. Tak, że takie odrabianie należy już dziś zlikwidować gdyż przynosi ono więcej strat niż pożytku. Ponad to likwidacja trwale nierentownych kopalń przyniesie wymierne efekty w postaci zmniejszonej emisji CO2 i CH4 do atmosfery.
    doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy