Nowy numer 3/2019 Archiwum

Moment nowych narodzin przejdź do galerii

Sześć osób przyjęło sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego podczas Liturgii Wigilii Paschalnej w gliwickiej katedrze.

Katechumeni przyjęli z rąk bp. Jana Kopca sakrament nowych narodzin, czyli chrzest święty, sakrament bierzmowania oraz po raz pierwszy w pełni uczestniczyli w Eucharystii, przystępując do Komunii Świętej.

Wielkosobotnia liturgia składa się z czterech części - liturgii światła, liturgii słowa, liturgii chrzcielnej oraz liturgii eucharystycznej, której dopełnieniem jest procesja rezurekcyjna.

W homilii bp Kopiec, który przewodniczył obrzędom, podkreślił znaczenie dialogu między Bogiem a ludźmi, prowadzonego od zarania dziejów. Dodał również, że ludzkość „robi wszystko”, by uniknąć śmierci.

- Ale to, nad czym nie panujemy, to pusty grób. Kiedyś siłą i mocą samego Boga wszystko zostanie złamane: śmierć, przemijanie, zło, grzech. I wszyscy znajdziemy się po tej jasnej stronie (…), gdzie zawsze będzie ożywcza woda, która jest znakiem życia i także znakiem tej nadziei, że nie pomrzemy; i gdzie zawsze będzie On - mówił bp Kopiec. Podkreślił także znaczenie wielkosobotniej nocy, podczas której „pękały wszystkie dotychczasowe kajdany”.

Muzyczną oprawę liturgii przygotowali: organista Bogdan Stępień, chór katedralny pod dyrekcją Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody oraz schola prowadzona przez Leszka Sojka, a przebieg liturgii - ks. Krzysztof Konieczny, ceremoniarz diecezjalny.

Procesja rezurekcyjna wokół kościoła katedralnego Procesja rezurekcyjna wokół kościoła katedralnego Agnieszka Kliks-Pudlik

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy