Nowy numer 39/2020 Archiwum

Nie bądź zielony w temacie...

2 kwietnia to Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu.

W tym dniu różne obiekty na całym świecie podświetlane są na niebiesko. W Gliwicach w tym kolorze będzie można zobaczyć wieżę Radiostacji, budynek ZSOS nr 7 i "Arenę", a w Zabrzu – ratusz. Włączają się także osoby i instytucje w innych miejscowościach. Akcja „Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu” została stworzona przez amerykańską organizację Autism Speaks w celu zwiększania świadomości społecznej na temat autyzmu, który dotyka coraz większą liczbę dzieci i ich rodziny. Obchody mają zwrócić uwagę na dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie nim dotknięci oraz ich najbliżsi. Każdy może wyrazić swoją solidarność: oświetlić budynek na niebiesko, dodać niebieski kolor do ubrania, propagować logo akcji w Internecie (np. na Facebooku), a także wesprzeć finansowo organizacje działające na rzecz osób z autyzmem (np. przekazując im 1% podatku lub darowiznę).

2 kwietnia na obchody Dnia Autyzmu do "Areny" w Gliwicach zaprasza Fundacja JIM. Przez cały dzień będą tam różne atrakcje dla dzieci i dorosłych.

W sąsiednim mieście trwa natomiast rozciągnięta w czasie społeczna kampania informacyjno–edukacyjna „Niebieskie Zabrze". Organizują ją ZSS nr 41, Stowarzyszenie KONTAKT, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna i Urząd Miasta. Jej inicjatorkami są Agnieszka Paluch i Agnieszka Kazimierska–Bauerek, oligofrenopedagodzy z ZSS nr 41. W ramach kampanii odbywają się różne wydarzenia, o których można przeczytać na stronie niebieskiezabrze.pl. 9 kwietnia o 12.00 na placu Wolności odbędzie się happening i akcja informacyjna, a 14 maja o 17.00 – koncert charytatywny „ Muzyka łączy”, organizowany przez Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki. 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama