Nowy numer 39/2020 Archiwum

Dni Papieskie rozpoczęte

Zaczęło się od maratonu czytania dzieł Jana Pawła II i gitarowego koncertu pieśni wielkopostnych.

„Zgadywać ludzkie serce jest dane poetom” – w Filharmonii Zabrzańskiej po południu rozpoczęło się dwugodzinne czytanie dzieł literackich Karola Wojtyły – Jana Pawła II. Spotkanie miało charakter otwarty – można było wchodzić i wychodzić, przynieść ulubione dzieło Jana Pawła II, przeczytać samemu lub poprosić kogoś, jeśli samemu nie miało się odwagi stanąć na scenie.

Pomysł nawiązuje do maratonu czytania dzieł Jana Pawła II, który miał miejsce w 2010 roku w ramach Metropolitalnego Święta Rodziny z inicjatywy tragicznie zmarłej w katastrofie smoleńskiej wicemarszałek Senatu Krystyny Bochenek. Kontynuując tę inicjatywę, tym razem postanowiono sięgnąć po dzieła literackie. Czytanie zainaugurowali Marek Mierczyk z Centrum Organizacji Pozarządowych i Beata Dąbrowiecka, kierownik literacki Teatru Nowego w Zabrzu. Podczas spotkania wielkopostne pieśni na gitarze prezentował Patryk Filipowicz, a na monitorze wyświetlane były cytaty z Jana Pawła II oraz różne zdjęcia.

Dni Papieskie rozpoczęte   Czesław Zdechlikiewicz, koordynator Centrum Organizacji Pozarządowych i organizator Dni Papieskich Klaudia Cwołek /Foto Gość Dni Papieskie potrwają do 9 kwietnia. Wieczorem w kościele św. Anny odbył się koncert pasyjny. Jutro  w południe we foyer Teatru Nowego „ A przecież nie cały umieram” – refleksy i refleksje artystyczne, związane z wystawą prasową poświęconą św. Janowi Pawłowi II. Po świętach 7 kwietnia w Multikinie odbędzie się przegląd filmów z przesłaniem, a 8 kwietnia o 17.00 w Teatrze Nowym kolejne spotkanie pt. „Kremówki tak, nauka tak” – Kawiarenka z oknem na świat. Na temat „Horyzont moralności – świat bez dekalogu”? rozmawiać będą : Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, dr Tomasz Kosiek (PŚl), prof. Antoni Cygan – rektor ASP Katowice i ks. dr hab. Arkadiusz Wuwer (UŚ). Ponownie będzie wtedy można wysłuchać utworów w wykonaniu Patryka Filipowicza. Będą też kremówki. Na zakończenie dni, 9 kwietnia o 17.00 w Czytelni Ogólnej Miejskiej Biblioteki Publicznej odbędzie się wieczór pamięci św. Jana Pawła II, przygotowany wspólnie z Klubem Inteligencji Katolickiej w Zabrzu.

Dni Papieskie rozpoczęte   Patryk Filipowicz grał pieśni wielkopostne Klaudia Cwołek /Foto Gość                  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama