Nowy numer 3/2019 Archiwum

Pomagają bez konkurencji

O zawodnikach pierwszej ligi koszykówki, wyciąganiu ludzi ze śmietników, sukcesie w finale mistrzostw polski w tańcu latynoamerykańskim czy grze w rugby na wózkach inwalidzkich opowiadali przedstawiciele kilkudziesięciu organizacji pożytku publicznego na konferencji prasowej "1% to nie żart".

Konferencja odbyła się w Domu Aktywnej Młodzieży. Spotkały się na niej działające w Gliwicach młode organizacje, jak chociażby stowarzyszenie "Abadá Capoeira", oraz starsze, ze 100-letnią tradycją, jak Polski Czerwony Krzyż czy Związek Harcerstwa Polskiego, a nawet założone przed 150 laty przez Bolesława Prusa Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami.

Wiele fundacji i stowarzyszeń zajmuje się opieką zdrowotną czy pomocą ubogim i bezdomnym, choć są też organizacje promujące sport, wspomagające edukację i krzewiące kulturę.

Choć wiele z nich odwołuje się do chrześcijańskiego systemu wartości, w wykazie gliwickich OPP znalazła się również "Polska Federacja Mistrzów Reiki i Metod Naturalnego Uzdrawiania".

W krótkich, kilkuminutowych wystąpieniach przedstawiciele każdej z organizacji mogli przybliżyć jej charakter oraz opisać działania podejmowane ze środków uzyskanych z odpisu podatku.

– Wciąż potrzebujemy wiedzy i informacji o tym, czym jest GMO, bo wiedza ludzi na ten temat wciąż jest niewielka i właśnie na tym skupiamy nasze działania – mówiła Małgorzata Tkacz-Janik reprezentująca stowarzyszenie „Polska Wolna od GMO” sprzeciwiającego się genetycznemu modyfikowaniu żywności.

Przedstawiciele OPP chwalili też współpracę z władzami samorządowymi, które na ich potrzeby są w stanie przekazać nawet samochód czy lokal.

Akcję „Przekaż 1% swojego podatku” organizuje Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych. W ostatnich kilku latach dla podmiotów działających w Gliwicach podatnicy odpisali 4,5 mln zł.

1% na cele organizacji pożytku publicznego jest odpisywany jednak tylko od co czwartego zeznania podatkowego. Oprócz wciąż niskiej świadomości społecznej o możliwości odpisu problemem pozostaje także nieprzewidywalna skuteczność kampanii medialnych zachęcających do przekazywania jednego procenta podatku.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy