Nowy numer 25/2018 Archiwum

Makulatura na wodę w Afryce

Moglibyśmy co miesiąc wybudować jedną studnię, gdyby 40 parafii w diecezji regularnie zbierało makulaturę.

Wczoraj i dziś to kolejne dni zbiórki w ramach akcji „Makulatura na Misje”.  

– Zaskoczyła nas ilość ludzi, którzy przyjechali dzisiaj z makulaturą, przy tej pogodzie i przy tak krótkim odstępie czasu między jedną a drugą akcją, bo to jest raptem trzy tygodnie. Tym bardziej, że trzy duże samochody z makulaturą odebraną przez nas w różnych miejscach pojechały bezpośrednio do skupu, bo byśmy już tego tutaj nie zmieścili – mówi ks. Michał Nicpoń, wikary parafii św. Anny w Łabędach, odpowiedzialny za akcję w diecezji gliwickiej.

Razem z innymi wolontariuszami dyżuruje dziś na palcu za kościołem. Osoby, które oddają makulaturę otrzymują pamiątkowy różaniec i książeczkę z rozważaniami oraz petycję „Stop pigułce śmierci”, którą można podpisać i wysłać.

W ciągu trzech lat trwania akcji w diecezji gliwickiej zebrano ok. 320 ton, za które otrzymano ok. 80 tys. złotych, co pozwoliło na budowę dwóch studni w Sudanie Południowym. 1 kg makulatury to 75 litrów wody dla Afryki.

W zeszłą niedzielę w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II odbyło się spotkanie podsumowujące kolejny rok akcji. Obecny na nim ks. Kazimierz Kurek, salezjanin i promotor dzieła w różnych miejscach kraju, podał że wystarczy regularna zbiórka makulatury w 40 parafiach, żeby co miesiąc wybudować jedną studnię. A jedna studnia w warunkach afrykańskich to jest dostęp do wody nawet dla 5 tys. ludzi. Jest więc o co się starać, zwłaszcza że to prawie nic nie kosztuje.

U nas w tym sezonie stałe dyżury odbioru makulatury wyznaczone zostały w Gliwicach-Łabędach i w Bytomiu.

Terminy zbiórki

 • Bytom: 27 i 28 marca, 29 i 30 maja. Organizują parafia św. Barbary, Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego i V Liceum Mistrzostwa Sportowego (ul. Powstańców Śląskich 2)
 •  Gliwice: 13 i 14 marca, 17 i 18 kwietnia, 15 i 16 maja, 12 i 13 czerwca (ul. Zygmuntowska w Łabędach, za kościołem św. Anny).

Makulatura odbierana jest od 10.00 do 18.00.

Akcja mobilizuje ludzi   Akcja mobilizuje ludzi Klaudia Cwołek /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • Antoni1965
  18.03.2015 22:19
  Witam jest to wielkie dzieło. Ja z myślą zbiorki makulatury w mojej parafii i chodziłem trzy miesiące, aż poprosiłem proboszcza żeby ogłosił zbiórkę makulatury. W ubiegłym roku zawiozłem 27tom do parafii Piotra Pawła w Częstochowie. Największy problemem był transport, 30km. były miesiące że jechały trzy duże busy.
  Chwała Panu.
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma