Nowy numer 39/2020 Archiwum

Czysta woda dla Afryki

– Zbieramy to, co jest niepotrzebne, nadając temu sens – mówił ks. Kazimierz Kurek, salezjanin.

Czysta woda dla Afryki   Ks. Kazimierz Kurek sdb (pierwszy po prawej) Klaudia Cwołek /Foto Gość W Gliwicach odbyło się spotkanie podsumowujące w diecezji kolejny rok akcji „Makulatura na Misje”, dzięki której budowane są studnie w Sudanie Południowym.

- To jest pewien styl myślenia, żeby nic się nie zmarnowało, żeby wszystko jeszcze służyło dalej – mówił ks. Kazimierz Kurek, promotor akcji. Po Mszy w katedrze, w auli Centrum Edukacyjnego im. Jana Pawła II przedstawiono dotychczasowe osiągnięcia i dzielono się doświadczeniami pomocy dla misji. Nie tylko przez zbiórkę makulatury, ale także przez inne formy działania.

- W diecezji gliwickiej przez trzy lata trwania akcji „Makulatura na Misje” zebraliśmy około 320 ton – mówił ks. Michał Nicpoń, wikary parafii św. Anny w Gliwicach-Łabędach. Zaznaczył, że trzeba liczyć siły na zamiary i mieć do tego ludzi, co w dzisiejszych czasach nie jest takie proste. Mimo to akcja rozrosła się, włączyło się do niej kilkanaście parafii, stale makulatura zbierana jest w Gliwicach-Łabędach, Bytomiu i Zabrzu. Uzyskano w ten sposób ponad 80 tys. zł, czyli kwotę na dwie studnie. Pojawiają się jednak problemy, np. z miejscem składowania. Ale ludzie już się do zbiórki przyzwyczaili i nie można jej przerwać. Na szczęście miasto udostępniło w Łabędach nieodpłatnie plac i akcja nie pochłania zasadniczo kosztów z makulatury.   

Czysta woda dla Afryki   Siostra Elżbieta Sołtysik, klawerianka Klaudia Cwołek /Foto Gość - W przeciętnej parafii można zebrać miesięcznie od 4 do 6 ton - mówił ks. Kazimierz Kurek. Podkreślił, że w Polsce pomysł zbierania makulatury pada na dobry grunt, bo jest duża wrażliwość ekologiczna i przynoszą ją nawet ateusze. Wyliczył, że skoro za tonę można dostać około 250 złotych, to gdyby tylko 40 parafii przez miesiąc zbierało makulaturę, to można by miesięcznie wybudować jedną studnię. A jedna studnia w warunkach afrykańskich to jest dostęp do wody nawet dla 5 tys. ludzi. 

Ks. Maciej Górka, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w diecezji gliwickiej zachęcał, żeby każdej akcji towarzyszyła modlitwa. W ostatniej części spotkania s. Elżbieta Sołtysik, klawerianka z Podkowy Leśnej opowiadała o pracy w Cabo Verde, państwie wyspiarskim na Oceanie Atlantyckim i możliwościach zaangażowania misyjnego w różnych miejscach. Założycielka jej zgromadzania, bł. Matka Maria Teresa Ledóchowska mówiła że każdy może coś dla misji zrobić. Ona sama nigdy nie wyjechała do Afryki, a została nazwana „matką Afrykanów”.

Terminy zbiórki makulatury

  • Bytom: 27 i 28 marca, 29 i 30 maja. Organizują parafia św. Barbary, Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego i V Liceum Mistrzostwa Sportowego (ul. Powstańców Śląskich 2)
  • Gliwice: 13 i 14 marca, 17 i 18 kwietnia, 15 i 16 maja, 12 i 13 czerwca (ul. Zygmuntowska w Łabędach, obok kościoła św. Anny).

Zbiórki wszędzie odbywają się od 10.00 do 18.00.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama