Nowy numer 44/2020 Archiwum

Co to jest obex?

Znamy laureatów diecezjalnego etapu XXV Olimpiady Teologii Katolickiej Łomża 2015.

Są nimi: Dawid Pytlik z II LO w Zabrzu (I miejsce), Natalia Musiał z I LO w Zabrzu (II miejsce) i Mateusz Grabczyński) z Zespołu Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach (III miejsce).

W etapie diecezjalnym, który odbył się dziś w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II, wzięło udział 20 uczniów. – Te osoby musiały przejść przez etap szkolny, w którym już był dość trudny test. Do etapu diecezjalnego dostali się tylko ci, którzy otrzymali minimum 50 proc. punktów. Z dwóch szkół uczniowie nie zakwalifikowali się do tego etapu – mówi ks. Tadeusz Hryhorowicz, przewodniczący jury. Tematem na wszystkich trzech etapach są „Sakramenty uzdrowienia i ich rola w życiu Kościoła”. W etapie diecezjalnym można było zdobyć 68 punktów. Najlepszy uzyskany wynik w Gliwicach to 48 punktów. Pytania były różne, łatwiejsze i trudniejsze, ale ogólnie poziom testu był wysoki. Kłopot sprawiło między innymi podanie właściwego sensu tezy o działaniu sakramentów ex opere operato. Tu trzeba było odpowiedzieć, że polega on na tym, że są one znakami działania Chrystusa. Albo wyjaśnienie pojęcia obex, które oznacza przeszkodę, barierę, brak dyspozycji do przyjęcia Bożego daru, jakim jest sakrament. Ale były też całkiem proste pytania, np. jak nazywamy miejsce indywidualnej spowiedzi penitenta albo jaki gest towarzyszy wypowiadanej przez kapłana formule rozgrzeszenia.

Dawid Pytlik przyznaje, że sporo się przygotowywał. Czytał, robił notatki, uczył się. – Czasami sobie pisałem jakieś rzeczy i przyklejałem na tablicy, żeby widzieć to zawsze rano, kiedy przygotowywałem się do wyjścia – mówi. A mimo to niektóre pytania go zaskoczyły. – Na przykład pytanie o trzy znaczenia pokuty zawarte w adhortacji Jana Pawła II. Ale były też takie, na które zwróciłem uwagę w czasie nauki, np. jakie czytania powinny być dostosowane do obrzędów pokuty wielu penitentów – wylicza. Podobało mu się, że w tym roku tematem była teologia sakramentów uzdrowienia, bo rok temu uwaga zwrócona była raczej na historię. – Tym bardziej, że sakrament pokuty mnie bezpośrednio dotyczy, bo z niego korzystam – dodaje.

Trójka laureatów dostała się do Finału XXV Olimpiady Teologii Katolickiej, który odbędzie się w Łomży od 16 do 18 kwietnia. Organizatorem olimpiady, skierowanej głównie do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i co roku jedna z diecezji.

Co to jest obex?   Laureaci diecezjalnego etapu OTK: Dawid Pytlik z II LO w Zabrzu (I miejsce), Natalia Musiał z I LO w Zabrzu (II miejsce) i Mateusz Grabczyński) z Zespołu Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach (III miejsce) Klaudia Cwołek /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama