Nowy budynek, laboratoria i sprzęt badawczy – jedyny w kraju Wydział Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej ma nową siedzibę.
Studenci byli, kadra pracowników była, jednego tylko nie było – budynku – mówił prof. dr hab. inż. Andrzej Karbownik, rektor Politechniki Śląskiej, podczas uroczystego otwarcia 23 lutego w Zabrzu. Opowiadał on o całym procesie powstawania samodzielnego wydziału, który uruchomiono w 2010 r. – Zajęcia, które prowadziliśmy dla studentów, były rozrzucone – znajdowały się w ośmiu lokalizacjach Zabrza i Gliwic – wyjaśniał dr hab. inż. Marek Gzik, dziekan wydziału. Logistycznie to się nie sprawdzało; teraz będzie inaczej. W projekt zaangażowało się kilka podmiotów.
Budynek po Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie i Powiatowym Urzędzie Pracy, znajdujący się na terenie campusu akademickiego przy ul. Roosevelta, przekazało miasto Zabrze. Inwestycję sfinansowały Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i sama uczelnia. – Wydział kształci studentów na potrzeby przemysłu medycznego. To mają być specjaliści, którzy będą takim ogniwem między inżynierami i lekarzami. Czyli będą znali potrzeby medycyny – tego, jak np. skonstruować urządzenie, które ma spełniać określone funkcje – i będą znali tajniki inżynierskie – jak to zrobić i z kim, we współpracy ze specjalistami jakich branż, żeby urządzenie spełniało potrzeby osób pracujących w medycynie. Chodzi tu o projektowanie sprzętu, obsługiwanie, serwisowanie i doskonalenie – tłumaczy Paweł Doś, kierownik działu promocji Politechniki Śląskiej.
– O kierunku dowiedziałam się całkiem przypadkiem podczas szukaniu studiów. Starałam się połączyć trochę fizyki, matematyki z biologią, bo to mnie interesowało. I bardzo ciężko było znaleźć w ogóle kierunek, który łączy te dwie rzeczy – technikę i troszeczkę medycyny. Udało mi się w końcu tutaj, na politechnice, znaleźć taki wydział. Bardzo mi się podoba. Przedmioty, których się uczymy, zgadzają się z moimi zainteresowaniami – mówi Anna Król, która jest na pierwszym roku studiów magisterskich. – Laboratoria są świetnie wyposażone, sprzęt jest w zasadzie cały nowy, bo wydział istnieje tylko pięć lat. Mamy na czym pracować.
Jest to pierwszy i jak dotąd jedyny Wydział Inżynierii Biomedycznej w Polsce. Jego kadra wywodzi się głównie z dwóch wydziałów Politechniki Śląskiej: Mechanicznego Technologicznego oraz Automatyki, Elektroniki i Informatyki. Uruchomienie obiektu przy ul. Roosevelta pozwoli m.in. na prowadzenie badań z biomechaniki narządu ruchu oraz rehabilitacji i diagnostyki narządu lokomocyjnego, bezpieczeństwa ruchu drogowego, projektowania sprzętu rehabilitacyjnego, biomateriałów, implantów oraz instrumentarium chirurgicznego, metodologii i analizy przetwarzania sygnałów biologicznych, wytwarzania materiałów biomorficznych i obrazowania medycznego. Wydział posiada nowoczesne laboratoria w Zabrzu (przy ul. Roose velta i de Gaulle’a) i w Gliwicach w Centrum Nowych Technologii. W nowym budynku w Zabrzu znalazł się dziekanat oraz cztery katedry: Informatyki i Aparatury Medycznej, Biomateriałów i Inżynierii Wyrobów Medycznych, Biomechatroniki oraz Biosensorów i Przetwarzania Sygnałów Biomedycznych.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się