Nowy numer 24/2018 Archiwum

Uwolnić się od obojętności

List pasterski biskupa gliwickiego na Wielki Post 2015 roku.

„Strzeż się ludzi obojętnych: nie zabijają i nie zdradzają, ale za ich milczącą zgodą mord i zdrada istnieją na świecie” – te słowa poety bp Jan Kopiec cytuje w liście, przeznaczonym do odczytania w kościołach gliwickich w jedną z niedziel Wielkiego Postu. Inspiracją do podjęcia tematu obojętności na zło wśród nas jest Orędzie papieża Franciszka na ten czas pt. „Umacniajcie serca wasze (Jk 5, 8)”.

- W swym przesłaniu Papież zawarł bardzo istotne spostrzeżenie, że największym wrogiem godnego życia, zmierzającego do realizowania i zachowania wewnętrznego porządku, jest obojętność. Niby z pozoru jest to postawa nie zwiastująca żadnego niebezpieczeństwa - uważamy bowiem, że tak zachowując się, nie przykładamy ręki do czegoś niewłaściwego czy ryzykownego. Ale od razu w tym momencie rodzi się pytanie: czy to tylko postawa nie narażania się na ryzyko kieruje taką małodusznością, czy raczej jednak daje o sobie znać brak poczucia wartości, a zarazem tożsamości, w tym, co ogólnie traktowane jest jako pozytywna siła, gwarantująca rozwój człowieka? Obojętność, często przybierająca postać nieuzasadnionej wyższości, na ogół pomija istotne wartości moralne i w sumie jest ucieczką przed prawdą o sobie – pisze bp gliwicki Jan Kopiec.  W liście, który obszernie cytuje orędzie Franciszka podane są wskazówki i przypomnienie, co jako chrześcijanie powinniśmy zrobić.

Cały tekst jest do przeczytania TUTAJ.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma