W Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Bytomiu katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej zorganizował sesję naukową "Pamięci żołnierzy wyklętych - niezłomnych". Wykłady połączone były z prezentacją wystawy o bohaterach, o których pamięć miała nie przetrwać.
Jako pierwszy wykład wygłosił dr Adam Dziuba z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej w Katowicach. Poprosił tym samym o zmianę ustalonego wcześniej programu, według którego jego prelekcja miała być kolejna. Jak wyjaśnił, chodziło o to, by od ogółu przejść do szczegółu.
Dr Dziuba mówił bowiem o podziemiu niepodległościowym w powojennej Polsce, szczególnie skupiając się na losach Armii Krajowej. - Wraz z aresztowaniem państwa podziemnego Okulicki podjął zamysł, że sama idea istnienia została już przez Sowietów rozpracowana, w związku z tym ta konspiracja nie będzie już miała większego sensu i za zgodą rządu na emigracji zdecydował się na założenie nowej, mającej zastąpić AK konspiracji na bardzo podobnych zasadach - tłumaczył powstanie w maju 1945 r. Delegatury Sił Zbrojnych
Z kolej dr Małgorzata Kaganiec przybliżała słuchaczom działalność zapomnianych bohaterów w Bytomiu. Salę wypełniali w większości uczniowie bytomskich szkół. Ci, którzy są harcerzami lub zuchami, przyszli w mundurach.
Wydarzeniem towarzyszącym była prezentacja wystawy „Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu…”. Składa się na nią kilkadziesiąt plansz z sylwetkami i historiami żołnierzy zasłużonych w walce o niepodległość. Obok nich prezentowane były również nagrodzone prace uczestników konkursu plastycznego o Wyklętych.
Uroczysta ceremonia z pokazem musztry paradnej odbędzie się w niedzielę 1 marca o godz.13.15 na bytomskim rynku. Wcześniej o 12.15 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP przy ul. ks. Koziołka 3 zostanie odprawiona Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w tym roku jest obchodzony już po raz piąty.