Nowy numer 33/2018 Archiwum

Ks. Zązel o Mickiewiczu i Owsiaku

Znany góral z Kamesznicy i pomysłodawca "Wesela wesel" od piątku głosi II Diecezjalne Rekolekcje Trzeźwościowe w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Koszęcinie.

Rekolekcje kierowane są zarówno do zdeklarowanych abstynentów, jak i dla byłych czy obecnych alkoholików i ich rodzin. W piątek rozpoczęły się nabożeństwem Drogi Krzyżowej, a po niej konferencją pt. „Pokusa i grzech”.

W sobotę czas wypełniły adoracja i spowiedź. Był też otwarty meeting AA oraz wieczorna Mszę św. z nauką pt. „Nadzieja i uwolnienie". Ks. Zązel poruszył w niej problem sumienia. – Sąd Boski przyjdzie na wszystkich, czy się to podoba, czy nie – przestrzegał i, cytując Adama Mickiewicza, kontynuował: – „Chociaż o głodzie, chociaż i o chłodzie, byleby z sumieniem zawsze swoim w zgodzie”. Ale z sumieniem prawym – zaznaczył.

Głównym motywem sobotnich rozważań było wyróżnienie trzech sposobów, którymi egoizm niszczy sumienie. Jako pierwszy rekolekcjonista wymienił lekceważenie wyrzutów sumienia. Powołał się na historię Rudolfa Hoessa i Maksymiliana Marii Kolbego, którzy żyli w tym samym czasie i miejscu, jednak ich losy potoczyły się zupełnie odmiennie. Proces znieczulania sumienia SS-mana można wyczytać z jego pamiętników pisanych w młodości.

Ks. Zązel wyliczał, że drugim sposobem jest unikanie prawdy. W tym kontekście przedstawił sylwetkę nawróconego aborcjonisty dr. Bernarda Nathansona. Gdy na kilka dni przed głosowaniem nad ustawą ograniczającą aborcję przemawiał do polskiego parlamentu, sala świeciła pustkami. – Bo po co wiedzieć, gdy przyjdzie z dyscypliną partyjną podnosić rękę i naciskać przycisk? – pytał.

Ostatnim sposobem niszczenia sumienia przez egoizm zostały uznane nałogi. – Owsiak mówi młodym: „Róbta, co chceta!”. A Jan Paweł II powiedział, że największą krzywdą jest, by w imię wolności wprowadzać człowieka na drogę nałogu i hołdować ludzkim namiętnościom – przypomniał.

Czas rekolekcji wypełniają nie tylko modlitwa i konferencje. W trakcie spotkań świadectwa dają osoby z grupy Anonimowych Alkoholików.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • Jerzyk
  22.02.2015 16:24
  - Nie ma byłych alkoholików, to nieuleczalna choroba.
  Można nie pić, jednak alkoholikiem jest się do końca życia.
  To tak samo jak z cukrzycą, jest nieuleczalna, jednak można żyć trzymając dietę.
 • Antoni1965
  28.02.2015 21:44

  Brałem udział w pierwszych i drugich rekolekcjah , są one mi potrzebne w moim trzeźwienu i rozwoju duchowym.

  Szczęśliwy trzeźwiejący alkoholik Antoni

  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma