Nowy numer 33/2018 Archiwum

Zgodnym chórtem

- Jakby dobrze policzyć, na pewno się okaże, że więcej Polaków śpiewa niż biega, tylko na razie są "schowani w podziemiach" - uważa Justyna Dziuma.

Chórtownia to portal społecznościowy dla chórzystów (www.choral.art.pl). Dzisiaj już międzynarodowy, bo znajdziemy na nim zespoły z kilku krajów.

Na jego pomysł wpadła Justyna Dziuma z Gliwic, kiedy realizowała podobny projekt dla diecezjalnej KANY. Tamten portal miał związek ze społeczeństwem obywatelskim i przemianami demokratycznymi. – Wtedy już dość długo znałam środowisko chóralne i pomyślałam, że tę koncepcję można by przenieść na jego grunt – wspomina. Sama śpiewała w Akademickim Chórze Politechniki Śląskiej i w AZM.

Wcześniej razem z Dariuszem Dzidą z Bielska-Białej stworzyli bazę, w której znalazło się ok. 300 chórów. Widząc jednak, jak nieefektywne jest takie działanie, postanowiła stworzyć portal, gdzie zespoły same dodawałyby się do bazy, zmieniały swoje dane, wprowadzały informacje o koncertach i festiwalach.

Na stronie pojawiają się aktualne informacje o koncertach i festiwalach wprowadzane przez chórzystów. Chórtownia ma porozumienie z ogólnopolskim portalem informującym o różnych imprezach, który automatycznie zamieszcza u siebie pojawiające się na niej wydarzenia.

- Jedna publikacja materiału w Chórtowni automatycznie uruchomi kilka ścieżek, również na Facebooku - mówi Justyna Dziuma   - Jedna publikacja materiału w Chórtowni automatycznie uruchomi kilka ścieżek, również na Facebooku - mówi Justyna Dziuma Archiwum prywatne – Muzyka chóralna jest dość niszowa. Nikt za bardzo nie chce publikować tych rzeczy, a tutaj jest taka możliwość. Działa to też jako aplikacja mobilna, więc koncerty pojawiają się w zadanym promieniu kilometrów od użytkownika sprawdzającego informacje. Dziś wszystkim brakuje czasu, a tutaj jedna publikacja materiału w Chórtowni automatycznie uruchomi kilka ścieżek, również na Facebooku. W najbliższych dniach uruchomimy wtyczkę, za pomocą której koncerty zamieszczone w portalu będą automatycznie pojawiać się na stronie chórów. Oczywiście, pomożemy chóralnym webmasterom przy instalacji – wyjaśnia J. Dziuma.

Od ubiegłego roku działa również Fundacja "Chórtownia", która ma pomóc w tworzeniu portalu o coraz większym zasięgu. Służyć temu mają warsztaty, które przeprowadzą w tym roku w Kiszyniowie w Mołdawii, Tbilisi w Gruzji i Erewaniu w Armenii. Na seminariach dla dyrygentów i menedżerów chóralnych przedstawią portal, zapraszając do współpracy. Warsztaty będą związane z użytkowaniem portalu Chórtownia. Pokażą, jak zerowym kosztem i małym nakładem pracy można nawiązać współpracę z zespołami z innych krajów i zaistnieć w internecie.

Obecnie w portalu jest ponad 850 zespołów. – Zakładając, że średnio chóry są 30-osobowe, mamy ponad 25 tys. ludzi – wylicza. – Myślę, że w całej Polsce jest co najmniej drugie tyle. Na portalu prawie w ogóle nie ma chórów szkolnych i bardzo mało jest parafialnych – dodaje. Pora, żeby się pokazały.

Więcej o portalu w papierowym wydaniu "Gościa Gliwickiego" na 22  lutego.


Chórtownia - portal społecznościowy chórzystów / choral portal / хоровой портал
Justyna Dziuma

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma